SİBİRYA’DA EJDERHA FİGÜRLÜ 2 BİN YILLIK KEMER TOKASI BULUNDU

Bilim insanları Sibirya’da bulunan eşsiz figürün 2 bin yıllık olduğunu belirtti.

Hakasya Cumhuriyet’i topraklarında bir Rus traktör sürücüsü tarafından sürülen tarlada ortaya çıkarılan kemer tokasının detaylı analizleri, modern Rusya topraklarında farklı bir ejderhanın varlığını gösterdi. Mitolojik yaratık, diğer ejderhalardan, özellikle de Çin'de ki ünlü olan ejderlerden farklı tasvir edilmiş.

 

Rus Bilimler Akademisinden ve Arkeoloji-Etnografya Enstitüsünden araştırmacı Andrei Borodovsky, Han Dönemi’nde, Çin’de sonradan ulusal kimliğin başlıca sembolü olan ejderhanın bir tasvirinin henüz mevcut olmadığını, yine aynı dönemde Sibirya’da ise tipik kıvrımlı bir ejderha tasvirinin var olduğunu söyledi.

 

Güney Sibirya toprakları MÖ 1. binyılın sonlarında çok yoğun Çin etkisi altında olmasına rağmen, Iyussky ejderhasını tasvir eden toka büyük ihtimalle yerel olarak üretildi. Bunlar Çin djderlerinden kopya edilmemiş, orijinal tasvirlerdi. Bunlar tasvir sanatının bölgede bağımsız bir gelişimiydi. Ejder figürü, Sibirya’nın her dönem spesifik bir kültürel alan olduğunu gösterdi.

 

Araştırmacılara göre ejder, sahibini kötülüklerden koruyan bir tılsım olarak görev görüyordu. Arkeolog Vitaly Larichev’ göre ise, Sibirya ejderhasının tasviri antik takvim ve astronomi ile bağlantılı olabilir. Bölgedeki en eski astronomik gözlemlerin Hakasya’da Sunduki adlı bir "gözlemevinde" yapıldığı biliniyor.

 

Böylece tokalar üzerine yapılan yeni araştırmalar, antik mitolojide Sibirya ejderhasının varlığını ortaya koydu.

 

http://siberiantimes.com