SİCİLYA AÇIKLARINDA YEKPARE TAŞ BLOK BULUNDU

Arkeologlar Sicilya açıklarında Stonehenge’deki dikilitaşlara benzer, yekpare bir taş parçasını gün yüzüne çıkardı.

Sicilya Adası açıklarındaki derin sularda iki parçaya bölünmüş halde ve yaklaşık 1 metre boyunda yekpare bir taş parçası bulundu. Düzgün bir şekle sahip taşın üzerinde üç adet çukur belirlendi. Üzerinde yapılan incelemeler sonucunda taşın 10.000 yıllık olduğu düşünülüyor. Taş, Akdeniz havzasındaki erken medeniyetlere ışık tutacak.
Sicilya Kanalı’nda, yaklaşık 40 metre derinlikte bulunan taş bloğun bulunduğu Pantelleria Vecchia Bank adlı ada yaklaşık 9.500 yıl evvel su seviyesinin yükselmesi nedeniyle sular altında kalmıştı. Akdeniz havzasındaki su seviyesinin, son buzul çağının etkisinin azalması ile arttığı biliniyor. Sicilya Kanalı ise Akdeniz’de yükselen su seviyesinden en çok etkilenen yerlerin başında geliyor. 
“Son Buzul Maksimum” olarak adlandırılan dönemde Sicilya Adası’na bağlı “Adventure Platosu” Sicilya Kanalı’nın kuzey-batı sektörünün en sığ yerlerinden biriydi. Deniz seviyesinin yükselmesi ve platonun sular altında kalması sonucunda bölgede bulunan bazı yüksek tepeler, takımadalar oluşturdu. Fakat, bu takımadalar da yine deniz seviyesinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı.
Kaya bloğunun bulunmuş olduğu Pantelleria Vecchia Bank isimli bölge, 9.500 yıl önce sular altına gömülen adalardan biri. Avrupa ve Afrika kıtalarının arasında konumlanmış alanın elverişli iklim koşulları bu adada insanların varlık göstermesinin en büyük nedeni olarak görülüyor.
Yaklaşık 15 ton ağırlığında olan taşı kesmek, çıkarmak ve taşımak için harcanan gayret aynı zamanda insanların teknik ve mühendislik bilgisini gösteriyor. Taşın daha büyük bir yapı kompleksine ait olup olmadığı veya ne amaçla inşa edildiği bilinmiyor. 
Taş yapının bölgede geçimini balıkçılık ve ticaret ile sağlayan insanlar için fonksiyonel bir niteliği olabileceği düşünülüyor. Bir fener olarak veya demir atmak için kullanılmış olabileceği de iddialar arasında.
 
 Kaynak: http://news.discovery.com/history/archaeology/underwater-stonehenge-monolith-found-off-coast-of-sicily-150806.htm