SİCİLYA SAHİLİNDE KORİNT MİĞFERLERİ, AMFORALAR VE DEĞERLİ METALDEN YAPILMIŞ KÜLÇELER BULUNDU

Güney Sicilya’daki Gela antik Yunan kolonisinin yakınlarında bulunan Bulala sahilinde, 47 adet orichalcum külçesi, iki korint miğferi, arkaik amforalar ve yuvarlak tabanlı bir şişe bulundu. Bu buluntular MÖ 7. yüzyılın sonu ile 6. yüzyılın başlarına tarihlendi.

 

 

Orichalcum metali, antik çağda değerli bir metaldi ve yalnızca altın değerinde kabul ediliyordu. Orichalcum’un şöhreti aynı zamanda Platon’a ait olan kayıp Atlantis kıtası efsanesinde de geçiyordu.

 

Bölgede, Aralık 2014’te yapılan çalışmalarda, denizden yaklaşık 5 metre derinlikte 39 adet orichalcum külçesi ele geçirilmişti. Bu külçelerin şekli, ağırlığı ve uzunluğu değişiklik gösteriyordu. Külçeler en az 17 cm boyunda 254 gr ağırlığında, en fazla 32 cm boyunda 1340 gr ağırlığındaydı. Dario Panetta tarafından yapılan analizler, bu külçelerin, kurşun ve nikel izlerine sahip bir bakır (%80) ve çinko (%20) bazlı alaşımdan yapıldığını ortaya koydu.

 

 

Külçelerin bulunduğu deniz dibinin üzerinde tahta döşemelerin bulunması, bunların Gela’ya gelen ve kıyıdan sadece birkaç metre uzaklıkta batan bir geminin taşıdığı yükün bir parçası olduğunu düşündürüyor. Eserlerin keşfi ise, antik çağlarda Gela’nın zenginliklerini ve çok değerli nesnelerin üretimi için zengin ve uzmanlaşmış zanaat atölyelerinin varlığını ortaya koyuyor.

 

 

 

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr