Sikke Meraklıları İçin Özel Bir Yayın

Antik Dönem Sikke Koleksiyonları

 

 

İzmir Ticaret Tarihi Müzesi, Antik Dönem ve İslami Dönem olmak üzere 438 sikkeden oluşan geniş bir sikke koleksiyonuna sahiptir. "Antik Dönem Sikke Kolleksiyonu" kitabı Yunan ve Bizans dönemlerine ait 122 sikke incelenmiştir. 

Grek sikkeleri, Sylloge Numorum Graecorum ölçütlerine göre düzenlenmiş ve üretim yerlerine göre coğrafi olarak ayrılmıştır. Darphaneler alfabetik olarak izlenerek sikkeler kendi içinde buna göre sıralanmıştır. Koleksiyonun çoğunluğunu oluşturan Smyrna sikkeleri Helenistik Dönem ve İmparatorluk Dönemi sikkeleri olarak iki bölüme ayrılmaktadır. İmparatorluk Dönemi sikkeleri kendi içinde serbest tipoloji ve imparator, imparator ailesinden olanların portrelerini taşımaktadır. Bizans sikkeleri kronolojik düzende sunulmuştur.

Editörün Notu: Çalışma nümizmatların ve konuya ilgi duyan arkeoloji ve sikke meraklılarının ilgisini çekecek bir yayın. Bilimsel Çalışma grubunda, Prof. Dr. Adriana Travaglini, Nümizmat Pınar Aydemir ve Arkeolog Ayşegül Selçuki'nin bulunduğu kataloğun kütüphanenizdeki başvuru kaynaklarından biri olacağını düşünüyorum.

 

Mehmet Bezdan