ŞİMDİYE KADAR BİLİNEN EN ESKİ GÖĞÜS KANSERİ VAKASI MISIR´DA ORTAYA ÇIKTI

İspanyol araştırma ekibi, Qubbet el-Hawa´nın nekropolünde buldukları bir kadın iskeletinin 4bin 2yüz yıllık kalıntılarında dünyanın bilinen en eski göğüs kanseri vakasına dair izler buldu.

İspanyol araştırma ekibi, Qubbet el-Haway'a ait nekropolde buldukları bir yetişkin  kadın iskeletinde dünyanın bilinen en eski göğüs kanser vakasına ait izlerine rastladı. 

Mısır Eski Eserler bakanı Mamdouh el-Damaty'nın Reuter'e yaptığı açıklamalara göre kadının iskelet kalıntıları üzerinde yapılan araştırmalar göğüs kanseri sonucunda oluşan tipik bozulmaların varlığını ortaya çıkarmıştır. Jaen Üniversitesi'nden Alejandro Jimenez tarafından yönetilen ekip, 6. Hanedanlık zamanında Elephantine şehrinin elitlerinden olan bu kadının 4 bin 2 yüz yaşındaki kalıntılarını ortaya çıkarmış ve Granada Üniversitesi' den Antropolog Miguel Botella ve onun ekibi de kalıntılar üzerindeki bozulmayı analiz etmiş ve tanı koymayı başarmıştır. Araştırma sonuçları kadının iş yapamaz durumda olduğunu ve ölümünden önceki uzun bir zaman süresince de başkalarının bakımında yaşamış olduğunu göstermektedir. Geçen yıl, İngiliz araştırmacılar bugünkü Sudan'da 3 bin yıllık bir iskelet kalıntısı üzerinde yine göğüs kanseri izlerine rastladıklarını belirtmişlerdi. 

Bugün için bile diğer hastalıklarla karşılaştırıldığında en çok ölüme neden olan hastalık olarak bilinen kanserin arkeolojik kayıtlardaki yeri oldukça zayıftır. Bu durum kanserin modern bir hastalık olduğu ve eski insanlara göre daha uzun yaşayan modern zaman insanlarında görüldüğü fikrini oluştursa da Sudan ve Mısır'dan gelen bu arkeolojik buluntular kanserin antik zamanlarda Nil Vadisi boyunca var olduğunu işaret etmektedir. 

kaynak:http://www.reuters.com/article/2015/03/24/us-egypt-antiquities-cancer-idUSKBN0MK20620150324