SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS KONUSUNDA KONFERANS DÜZENLENDİ

Yozgat Bozok Üniversitesi´nde “Somut Olmayan Kültürel Miras; Yozgat Ne Yapabilir?” konulu konferans düzenledi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Kampüsü Erdoğan Akdağ Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferans, UNESCO Türkiye Milli Komitesi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı ve Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Öcal Oğuz tarafından verildi. Konferans’a Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, fakülte dekanları, daire müdürleri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Konferans öncesinde konuşma yapan Prof. Dr. Salih Karacabey, üniversitelerdeki kültürel faaliyetlerin öneminin bilincinde olduklarını ve önümüzdeki günlerde de ülkemizin yetiştirdiği önemli bilim insanlarını üniversitemize davet ederek, onların kıymetli bilgi ve fikirlerinden istifade edeceklerini belirtti. Rektör Karacabey, bu tür faaliyetlerin yeni bilgiler öğrenmek, ufkumuzu geliştirip yeni alanlara yönelmek açısından çok önemli olduğununun altını çizerek, Prof. Dr. M. Öcal Oğuz'a teşekkürlerini iletti.

 

UNESCO’nun kuruluş amaçları, üye ülkeleri, UNESCO prestij listesi ve programları, UNESCO’nun kültürel mirasa bakışı ve Somut Olmayan Kültürel Miraslar hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Öcal Oğuz, Yozgat’ın kültürel birikim ve ritüellerinden oluşan kültürel miraslarını korumaya yönelik neler yapılması gerektiğini anlattı. Somut Olmayan Kültürel Miras’ın korunması için yerel yönetimlere, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına, enstitülere, uluslararası ilişkilere ve medyaya yönelik çok iş düştüğünün altını çizen Prof. Dr. Öcal Oğuz, fikir ve kanaat birliği çerçevesinde eğitim, aktarım ve katılım yolu ile kültürel mirasların geleceğe aktarılmasının oldukça önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 

Aşıklık geleneği, semah, Türk kahvesi, ebru sanatı, kâğıt süsleme sanatı, yaren meclisi, oda geleneği, Nevruz gibi somut olmayan kültürel mirasların Yozgat’ın kültürel ritüelleri içinde var olduğunu belirten Prof. Dr. Öcal Oğuz, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar Listesi'nde yer alan bu kültürel değerlerin gelecek nesillere en doğru şekilde empoze edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

 

basin.bozok.edu.tr