SON MİYOSEN DÖNEM İNSANIMSILARININ NASIL HAYATTA KALDIĞI AÇIKLANIYOR

Çinli bilim adamları, Avrasya´daki son hominoidlerin -insanımsıların- Miyosen Dönem sırasında nasıl hayatta kaldığını ortaya çıkardı.

Antropoidler ya da insansılar, primatlar takımının alt takımlarından biridir. Bu primat takımının hominoid üst ailesi ise, çağdaş insanları da içine alan hominid ailesiyle birlikte 3 aileye ayrılır.

23.8 milyon ile 5.32 milyon yıl arasındaki bölümü temsil eden Miyosen Dönem, dünyanın artık modern biçimini almaya başladığı dönemdir.  

2009 yılında, Çin'in Yunnan Eyaleti'ndeki Zhaotong şehrinde keşfedilen bir antropoid fosilinin, Avrasya bölgesinde, Miyosen Dönem'de hayatta kalan son hominoid olduğuna inanılıyor.

Bilim adamlarının, bulunan fosil üzerinde gerçekleştirdiği tortul, kil mineralojisi ve jeokimyasal deneylerden sonra, Tibet Platosu yükseltisinin, Asya musonları ve küresel soğumayla birleşerek, Yunnan'da nispeten bağımsız, sıcak ve nemli koşullar oluşturmuş olduğu sonucuna ulaştılar. Böylece, buranın hominoidlere bir sığınak sunduğunu buldular.

İnsanımsı popülasyonu, 17 ile 15 milyon yıl önce Avrasya ve Afrika'da geniş bir alana yayılmıştı. Geç Miyosen Dönemde ise, sayıları hızla azalmıştı.

Çin Bilimler Akademisi ile Yunnan Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmanın bulguları Nature dergisine bağlı Bilimsel Raporlar'da yayımlandı.

Araştırmanın başında bulunan Zhang Chunxia, "Bu araştırma, hominoidlerin evrimi ve soylarının tükenmesiyle ilgili olan araştırmaya benzersiz bir yaklaşım sağlıyor," dedi. 

 

archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr