STRATONİKEİA ANTİK KENTİ KAZILARININ 40. YILI

Muğla ili, Yatağan ilçesi, Eskihisar mahallesinde bulunan Stratonikeia antik kentindeki ilk kazılar, Prof. Dr. Yusuf Boysal başkanlığında 1 Ağustos 1977 yılında başlamıştır. Bu kazılar 1999 yılına kadar devam etmiştir. Daha sonra 2003-2006 yılları arasında Prof. Dr. M. Çetin Şahin başkanlığında kazılar yapılmıştır. 2008 yılından beri de Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığında kazı, konservasyon ve restorasyon çalışmaları yürütülmektedir.

Bu yıl Stratonikeia antik kenti kazılarının ilk başlangıcının 40. yılı kutlanmaktadır. Kazının ilk yılında, ilk çalışmaların başlatıldığı yerlerden birisi Gymnasion yapısıdır. Daha sonra bu kazılar Kuzey Şehir kapısı ile devam etmiştir. Günümüzde bunlara ilave olarak Kuzey ve Batı Cadde ile Bouleuterion (Meclis), Tiyatro, Augustus-İmparatorlar Tapınağı, Su yapısı, Roma Hamamı ve Latrina gibi yapılarda çalışmalar devam etmektedir. Bu antik yapıların haricinde Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi kalıntılarından Köy Meydanları, Selçuk Hamamı, Şaban Ağa Cami, Ağa Evleri, Boya Atölyesi ve Çeşme gibi yerlerde de çalışmalar sürdürülmektedir.

Günümüzde Stratonikeia (Eskihisar)’da, antik dönemlerden günümüze yapıların iç içe olduğu ve hepsinin yan yan yana birlikte korunduğu bir antik kent ve Osmanlı yerleşim dokusu yaşatılmaktadır.

 

3 BİN YILLIK ANTİK KENTTE KLASİK MÜZİK KONSERİ

 

“Gladyatörler Kenti” olarak bilinen Stratonikeia antik kenti geçtiğimiz günlerde tarihi bir geceye tanıklık etti. Ünlü piyano sanatçısı İdil Biret ve belediye orkestrası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan antik kentte unutulmaz bir konser verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir ve Yatağan Belediyelerince antik tiyatroda düzenlenen, Şef Münir Akalın yönetimindeki konseri çok sayıda müziksever takip etti. Stratonikeia antik kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, kentin en önemli günlerinden birini yaşadığını söyledi. Konser için antik kente akın eden ve oturacak yer bulamayan vatandaşlar antik kentin tarihi mermerlerinin üzerinde ve yerlerde oturarak konseri izledi.

 

Konsere tahminlerinin çok üzerinde izleyici geldiğini belirten Söğüt, "Yaklaşık bin 650 yıl sonra tiyatronun basamakları, sahne binaları tekrar dile geldi. Tiyatroya daha çok ağırlık verip, basamakları tamamlayarak gelecekte daha çok insanı burada ağırlayacağız" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Yüzyıllar sonra büyük bir sanatçıyla antik kentte verilen konserde bir araya geldik. Olağanüstü bir geceydi" dedi. İnanılmaz bir gece yaşadıklarını belirten Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık gecenin sonunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte, İdil Biret'e çiçek ve plaket verdi.