SUDAN’DA ANTİK ÇAĞ MEZARLIĞINDA 16 PİRAMİT KEŞFEDİLDİ

Sudan’ın Gematon şehrinde British Museum küratöru Derek Welsby ve ekibi tarafından 1998’den bu yana süren kazılarda 16 küçük boyutlu piramit ve başka kalıntılar bulundu.

2000 yıl öncesine ait olan piramitler, Sudan’daki Kuş Krallığı Döneminde inşa edildi. Kuş Krallığı Döneminde piramitler oldukça yaygındı ve MS 4. yüzyılda krallık yıkılana kadar inşa edilmeye devam edildi.

Şimdiye dek 10 adet kerpiç piramit ve 6 adet taş piramit ortaya çıkardıklarını belirten Welsby,  Gematon şehrinde bulunan en büyük piramidin kenarlarının 10.6 metre, yüksekliğinin ise yaklaşık 13 metre olduğunu aktardı. Welsby bazı piramitlerin varlıklı ve güçlü kişiler için inşa edildiğini, bazılarının ise daha mütevazi ve işçi sınıfından kişiler için inşa edildiğini belirtirken “Bu mezarlar sadece üst sınıf elitlere ait değildi” dedi. Mezarlıkta piramit biçimli mezarların yanı sıra ‘mastaba’ ve ‘tümülüs’ tipi mezarlar da yer alıyor.

Mezarlardan birinde kalay-tunç karışımı bir metalden yapılmış bir adak masası bulundu. Adak masası üzerinde yer alan sahnede, yeraltı dünyasının tanrısı Osiris’e tütsü ve libasyon adamakta olan bir prens veya rahip tasviri yer alıyor. Tanrı Osiris’in arkasında ise yine libasyon dökmekte olan tanrıça İsis görülüyor.

Mezarların çoğu içerisindeki değerli eşyaların, antik çağda ya da günümüzde çalınmış olması dikkati çekiyor. Sağlam olarak günümüze ulaşmış tek piramit tipi mezar içerisinde üç adet bebek mezarı ve bunların yanında 100 adet fayans boncuk bulundu. Welsby bu mezarın soyulmadan günümüze ulaşmış olmasını bebek mezarlarında genellikle altın ölü hediyeleri bulunmaması ile açıklıyor. 

Kaynak:  http://www.livescience.com/52186-16-pyramids-discovered-ancient-cemetery.html