SULTAN HASAN CAMİİ ALTINDAKİ İSLAMİ YAPILAR KEŞFEDİLİYOR

Kahire’de bulunan Sultan Hasan Camii altında, bu yapıdan daha eskiye tarihlenebilecek İslami yapıların bulunduğu anlaşıldı.

Sultan Hasan Camii, 1356 yılında Memlûkler tarafından inşa edilen ve bir camiyle bir medreseyi (4 sünni mezhebi için -Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli- kuran kursu olarak kullanılan okul) içeren oldukça büyük bir küllüyedir.

Geçtiğimiz ay Alman mühendis Friedhelm Kremer’ın robot kamera önerisi üzerine yapılan ilk işlem sırasında, Mısır Kültür Bakanlığı tarafından, eski Kahire’deki kale alanında bulunan Sultan Hasan Camii altında, bazı İslami yapı kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Yapılar, yerin altındaki bir çöküntünün nedenlerini belirlemek için caminin temelinde yapılan bir yüzey araştırması sırasında, tesadüfen bulundu.

Yapılan ilk araştırma, bu yapıların camiden daha eski bir döneme ait olduğunu gösterdi.

Sultan Hasan Camii’nin inşa belgesine göre, cami, henüz tanımlanmamış olan İslami yapı kalıntılarının üzerine inşa edilmiş.

Bakanlığın teknik ofisindeki İslam eserleri birimi müdürü Ahmed Motawea, çalışma ekibinin, analiz etmek ve çöküntünün nedenlerini belirlemek için cami zemininin altından örnek aldığını belirtti. Ekip ayrıca, keşfedilen yapıların kökeni ve doğasını tanımlamak amacıyla, bu alanı daha çok araştıracak.

english.ahram.org.eg