SURİYE ACİL DURUM KIRMIZI LİSTESİ TÜRKÇE’YE ÇEVRİLDİ

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından belirli aralıklarla hazırlanan ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi’nin Türkçe tercümesi yapıldı. Suriye’deki kültürel miras kurumlarının envanterinde kayıtlı bulunan eserlerin örneklerini içeren bu rehberle, Suriye kökenli kültür varlıklarının tanınması amaçlanıyor.

ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi, dünyanın çeşitli noktalarında meydana gelen karışıklık ve silahlı çatışma durumlarında köken ülkelerin kültür varlıklarının korunması için yayımlanır. Bu broşürün Türkçe’ye çevrilmesinin nedeni olarak, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde, Türkiye’nin kendisine komşu ülkelerin kültür varlıklarının korunması hususunda gerekli hassasiyeti göstermediği eleştirilerine bir cevap niteliği taşıdığı belirtildi.

 

Özellikle gümrük noktaları, müzeler, koleksiyoncular, müzayede evleri, antika tüccarları ve güvenlik güçleri için bir rehber niteliğinde olan Kırmızı Liste’yle, kültür varlıkları risk altında olan ülkelerdeki koruma mevzuatı hakkında kısa bilgiler verilerek farkındalığın arttırılması amaç ediniyor.

 

Bu listede yayımlanan eserler Suriye’den çalınan kültür varlıkları değil.

 

ICOM tarafından daha önce İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olarak yayımlanmış olan Suriye Acil Durum Kırmızı Listesi, T.C. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Türkçe’ye tercüme edilerek baskısı yapılmış ve Türkiye’deki müzeler, özel müzeler, koleksiyoncular, gümrükler, emniyet birimleri ve ilgili tüm paydaşlara dağıtımına başlanmıştır.

 

İCOM Acil Durum Kırmızı Listesi'ni PDF olarak görmek için: http://www.kulturvarliklari.gov.tr/Eklenti/45222,suriye-acilkirmiziliste.pdf?0

 

Kulturvarliklari.gov.tr