SURİYE’DEKİ ÇATIŞMA SIRASINDA ANTİK BOSRA KENTİ BOMBALANDI

Suriye’deki çatışmalar sırasında, Daraa vilayetindeki UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Bosra antik şehri bombalandı.

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Bosra al-Sham, Roma İmparatorluğu’nun Arabia Eyaleti’nin eski başkentiydi. Bosra’nın arkeolojik hazinesi; bir amfitiyatro, şehri çevreleyen Orta Çağ hisarı, birkaç cami ve antik Hıristiyan kalıntılarını içerir. MS ikinci yüzyılda, büyük olasılıkla Roma İmparatoru Traianus zamanında inşa edilmiş amfitiyatro, sonraki Orta Çağ yöneticiler tarafından Bosra kalesi içine dâhil edilmişti.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından açıklanan bilgiye göre, Suriye’nin güneyinde bulunan, benzersiz bir şekilde korunmuş ikinci yüzyıl Roma tiyatrosunu da içeren antik kentin bazı bölümleri zarar gördü. Bosra’daki kale yıkım görürken, tiyatronun batısında yer alan aktörlerin dinlenme alanında ve atık su tahliye şebekesinde çatlama ve maddi hasar meydana geldi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi şehir duvarının hasar gördüğünü; iki kulenin arasındaki alanda maddi hasar ve çatlama meydana geldiğini belirtti.

 

Birkaç muhalefet yanlısı da, bombalamayı bildirdi. Souriat, özel olarak detaylandırılmış şekilde, bombalamanın etkilerini tarif eder ve kaledeki yıkımın bazı fotoğraflarını gösterir. Bombalamanın, antik kentin batı kulesinin yıkılmasına sebep olduğu rapor edildi. Bombaların, Roma tiyatrosuna batısından bakan avluyu çevreleyen sütunların çöküşünün yanı sıra, avluya güneyden girişin tahribine sebep olduğu belirtildi. Avlu zemininde derin bir oyuk açıldığı, varil bombasının aynı zamanda, tiyatroyu çevreleyen üst seviyedeki geçitlerde gedik açarak büyük taşlarla alt seviyedeki geçitleri kapatan bir çökmeye sebep olduğu belirtildi. Ayrıca, batı kulenin duvarlarında ve kutsal avlunun çatısında çökmeye sebep olabilecek büyük ve tehlikeli çatlaklar oluştu.

 

archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr

unesco.org