SUUDİ ARABİSTAN’DA BULUNAN FOSİL PARMAK KEMİĞİ MODERN GÖÇ TEORİSİNE FARKLI BAKIŞ AÇISI SUNUYOR

Arap Yarımadası’nda bulunan bir insan ait fosil parmak kemiği, modern insanların Afrika’dan nasıl göç ettiğine dair kabul görmüş teoriyi değiştirebilir.

 

Suudi Arabistan’ın kalbi olarak tanımlanan günümüzde Nefud Çölü olarak adlandırılan bölgede bulunan fosil parmak kemiğinin, günümüzden yaklaşık 85 bin yıl öncesinde yaşamış bir Homo sapiens türü üyesine ait olduğu düşünülüyor.

 

Nature Ecology and Evolotion dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bulunan fosil parmak kemiği 3,2 cm uzunluğundadır. Fosil buluntu, Afrika ve komşu Levant bölgesi dışında bulunan en eski Homo sapiens türüne ait fosil kalıntı olma özelliği taşıyor.

 

Oxford Üniversitesinden Huw Groucutt, “Keşiflerimiz Homo sapiens’in bilinenden çok daha erken Afrika dışına yayıldığını gösteriyor. Bu insanlar Arap Yarımadası’ndaki otlaklara doğru yayılım gösterdiler.” dedi.

 

Bu bulgu modern insan göçünün Afrika’da ortaya çıkan ve 60 bin yıl önce tek bir dalga halinde dünyanın geri kalanına göç ettiğine dair olan yaygın görüşe karşı koyuyor.

 

Bu keşif; Homo sapiens’in Afrika’dan hızlı şekilde ve tek seferde yayılma yerine beklenenden çok önce (20 bin ila 25 bin yıl önce) birçok kez Afrika dışına hareket ettiğini gösteriyor.

Kaynak: https://edition.cnn.com