SUYA YAZILMIŞ TARİH

Denizlere yazılmış tarih… Antik Çağdan günümüze, çevresindeki tüm toprakları ve hinterlantları birleştiren Akdeniz, hemen her dönem toplumların buluşma noktası ve yaşam merkezi olmuştur. Sadece ticari materyallerin değil, aynı zamanda kültürlerin de taşındığı ulaşımın can damarı olan bu ortak kıtaya hakim olmak için yapılan mücadeleleri hemen her dönemde görmek mümkündür.

Bu mücadelelerin en önemli unsurlarından biri olan korsanları Kilikya’dan Atlantik Okyanusu’na kadar takip ettik. Kötü ünü kendilerinden önce kıyı kentlerine ulaşan bu deniz savaşçılarını, ilk ortaya çıktıkları dönemlerden 18. yüzyıla kadar; tüm yaşam biçimleri, kültürleri, saldırıları, saldırılarının sebepleri ve sonuçları ile birlikte anlatmaya çalıştık. Olympos’un ünlü korsanı Zeniketes’ten, Kanuni Sultan Süleyman’ın Deniz BeylerbeyiBarbaros Hayreddin Paşa’ya kadar adını denizlere yazmış olan en önemli korsanları bu sayımızda konuk ettik.

Ve siz değerli okurlarımıza bir hediyemiz var: 2013 yılında 500. yaşını dolduracak bir kültür mirası olan Piri Reis haritası… Deniz Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü, İstanbul Deniz Ticaret Odası ve Piri Reis Üniversitesi’nin katkılarıyla sizlere ulaşan bu önemli eseri, İdris Bostan’ın Piri Reis’i anlatan yazısını okurken mutlaka incelemenizi öneriyoruz.