TAHRAN´DA BULUNAN 7 BİN YILLIK BİR KADIN İSKELETİNDE KIL KURDU ENFEKSİYONU TESPİT EDİLDİ

İran´ın başkenti Tahran´ın güneyindeki bir inşaat alanının altında bulunan, yaklaşık 7 binyıl önce yaşamış bir kadının biyolojik kalıntıları, Asya´daki kıl kurdu enfeksiyonuna dair en eski kanıtları temsil ediyor olabilir.

Tahran'ın güneyindeki bir inşaat alanında 2014 yılının kasım ayında bulunan kadın iskeletinin biyolojik kalıntıları üzerinde, Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi tarafından bir dizi inceleme yapıldı. İnceleme için, iskeletin leğen kemiği ve kuyruk sokumu kemiği etrafından toprak örnekleri alındı. Toprak örnekleri üzerinde yapılan dikkatli mikroskobik araştırma, iskeletin sakral bölgesine bağlı bir enterobius vermicularis yumurtası varlığını ortaya çıkardı.

 

Araştırma ekibinin liderliğini yapan Gholamreza Molavai, bütün bir yıl MÖ 5000 yılından kalan orta yaşlı bir kadına ait kalıntılar üzerinde parazit çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Çalışmalar sonucunda kadının, kıl kurdu enfeksiyonu olarak bilinen enterobius vermicularis  ile enfekte olduğu anlaşıldı. Bunun, dünyadaki en yaygın bağırsak kurdu enfeksiyonu olduğunu ifade eden Molavai, "bu parazit enfeksiyonu, iç mekanlarda ortak yaşama işaret ediyor. Kıl kurdu, aile fertleri arasında kolayca ve doğrudan iletilebilir" dedi.

 

Bu bulgular, muhtemelen Asya'da bir insanın kıl kurdu enfeksiyonuna maruz kaldığına dair en eski kanıtları temsil ediyor.

 

 

ncbi.nlm.nih.gov

en.mehrnews.com