TAKSİM´DEKİ KAZI ÇALIŞMALARINDA HİÇ ARKEOLOG BULUNDURULMUYOR

Taksim Meydanı´ndaki yayalaştırma çalışmaları sırasında bulunan insan kemikleri, Eski İstanbul´un nekropolü olan bölgedeki hafriyat çalışmalarında neden hiç arkeolog olmadığı sorusunu akla getirdi.

Birkaç gün önce Taksim Meydanı’ndaki yayalaştırma çalışmaları sırasında yapılan kazılarda insan kemikleri bulundu. Yüklenici firma arkeologlara haber vermek yerine polisi çağırdı. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin ise konuyla ilgisi hiçbir bilgisi yok. Arkeolojik kazılarla projenin uzama riskinin bulunması nedeniyle, şehrin göbeğinde yapılan kazılarda bir tane bile arkeolog bulundurulmuyor. Dolmabahçe ve İnönü Stadı’nın olduğu noktadan Taksim Meydanı’na kadar uzanan ve oradan Harbiye Divan Oteli’nin bulunduğu alana kadar devam eden bölge eskiden mezarlıktı. Sadece Müslüman değil, Ermeni ve Katoliklere ait mezarlıklar da bulunuyordu. Hatta 93 Harbi olarak bilinen 1877 – 1878 Osmanlı - Rus Savaşı’nda yaralanıp İstanbul’da vefat eden askerler de bu bölgeye defnedildi.  1954-1957 yılları arasında AKM’nin yapılışı sırasında 5. yüzyıl kurşun lahit kapağı bulunmuştu. Lahit kapağı bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. 1993- 1996 yıllarında Maksem’in arkasındaki otopark alanında yapılan kazılarda da, 17-18. yüzyıla ait mezarlar ortaya çıkmıştı.

 

Kentsel sit alanı olan Taksim'de, yapılacak her türlü hafriyat çalışmasında arkeolog istenmesi gerekir. 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu projeyi ‘herhangi bir kültür varlığına rastlandığında müzeye haber verilir’ kararıyla onaylıyor. Bundan dolayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin eli kolu bağlı. Kazılara müdahale edemiyor. Müteahhitin vicdanına kalmış. Hafriyat sırasında kültür varlığına rastlanırsa müzeye haber verilecek. Projenin uzama ihtimali nedeniyle, bunun gerçekleşmesi de oldukça zor görünüyor.

 

 

Haber:Ömer Erbil