“TARİH, 3 BOYUTLU CANLANIYOR”

DÜNYA’NIN BİLİNEN İLK 3 BOYUTLU ANTİK KENT GEZİSİ BERGAMA’DA HAYATA GEÇİYOR!

Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu Bilkom, “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” projesini hayata geçiriyor. 3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, Türkiye’de ve dünyada ilk kez Bergama antik şehri 3 boyutlu gezinmeye açılıyor.

Apple, Adobe, Graphisoft gibi alanında lider markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan Bilkom, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle ülkemizdeki tarihi dijital platformlarda ayağa kaldırırken dünyada bir ilke imza atıyor.

Bilkom’un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent’in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit kullanılarak, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması, Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal halini  360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunuyor.

 

Uygulama için Üniversiteler, Mimarlık Öğrencileri, Belediye Birimleri ve Bilkom Elele Verdi; Proje 2 Ay Gibi Kısa Sürede Gerçek Oldu

Dokuz Eylül, Gedik ve Yaşar Üniversiteleri’nden toplam 12 mimarlık öğrencisi, 1 araştırma görevlisi, Bilkom’un Dijital Yaşam Koçu ünvanına sahip mimar Ender Aydın’ın önderliğinde, Bergama Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi koordinasyonuyla 2 kez Bergama’da düzenlenen haftasonu kampında biraraya geldi. Alanların 2 boyutlu çizimleri ArchiCAD programı üzerine aktarıldı, 3 boyutlu hale getirildi, yapılan modellemeler Artlantis programıyla tarandı ve Bilkom’un iVisit Anatolia aplikasyonuna yüklendi.

Bergama’da 4 tarihi alan, toplam 16 farklı bakı noktasıyla sanal gezinmeye açıldı. Bilkom’un bu uygulaması dünyaya örnek teşkil edecek...

Uluslararası yazılım devleri projenin “dünyada bir ilk olduğunu”, emsal teşkil edeceğini belirtti.

Abvent’ten yapılan açıklamaya göre iVisit isimli 3 boyutlu panorama uygulamasının amacının henüz inşa edilmemiş, çizim aşamasında olan ev, ofis veya çevre planlarını izletebilmek olduğunu, ancak Bilkom’un sözkonusu teknolojiyi geleceği temsil etmek için değil, geçmişi  gözler önüne sermek için keşfettiğini ve kullandığını belirtti.  

Anadolu’nun antik mimari harikalarını 21. Yüzyılda,  yerli ve yabancı turistlerin seyrine açmaya vesile oldukları iVisit Anatolia uygulamasını Bilkom’un talebi üzerine hediye etmekten gurur duyduklarını belirten Abvent yetkilileri, daha önce dünyada yalnızca 2012 yılında Versay Sarayı için yaptıkları tarihi katkının ötesine geçen “muhteşem fikri” için Bilkom’a teşekkürlerini iletti.

Mimari alanda dünyanın lider yapı bilgi modelleme (BIM) çözümünü sunan Graphisoft şirketi ise tarihi Bergama alanlarının, tüm 3 boyutlu çizimlerinin ve render süreçlerinin ödüllü teknolojileri ArchiCAD yazılımıyla kolayca yapılabilmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. Şirket yetkilileri projenin, genç yaşlı tüm ziyaretçilerine, Bergama’nın neden “Unesco Dünya Mirası listesine girmesi gerektiğine” dair haklı kanıtlar sunduğunu hatırlatarak, adaylık süreçlerine desteklerini iletti.

“Proje sayesinde, misyonumuzu ve vizyonumuzu pekiştirmiş olduk”

Dijital Yaşam Koçunuz sloganını benimseyen katma değerli distribütör Bilkom’un Genel Müdürü Cömert Varlık projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” fikrimizi böylesine güzel bir işbirliği ile hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu her karışı tarih ile dolu ülkemizde yalnızca bir başlangıç... Bilkom olarak kurumsal sosyal sorumluluk projemiz sayesinde misyonumuzu ve vizyonumuzu pekiştirmiş olduk. Biz, teknolojinin bir amaç değil, araç olduğuna inanan ve iş ortaklarımıza, markalarımıza, Türk halkına, müşterilerimize değer yaratma hedefini taşıyan bir platformuz; bu yolda bizlere inanan ve destek olan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi. Çağın artık dijital olduğuna vurgu yapan Cömert Varlık “gençlerimiz teknolojiyi başarıyla kullanarak dünyaya örnek teşkil eden bir çalışmaya imza attılar; kendilerini de onlara destek olan öğretmenlerini de gönülden tebrik ediyoruz” dedi. Projeye diğer farklı belediyelerden şimdiden talep almaya başladıklarını belirten Varlık, karşılaştıkları ilgiden memnun olduklarını iletti.

“Yeter ki bize imkan verin, fırsat verin, teknoloji verin”

Bergama’yı teknoloji ile canlandıran proje grubunun öğrenci temsilcisi Yağmur Yetim, Türk gençlerinin ve tüm öğrenci arkadaşlarının dünyada birçok ilke imza atabilecek nitelikte zekaya, yeteneğe ve azme sahip olduğuna inandığını belirterek “yeter ki bize imkan verin, fırsat verin, teknoloji verin” açıklamasını yaptı. “Bilkom’a ve Bergama Belediyesi’ne bize böylesine önemli bir fırsatı verdiklerini için minnettarız, ülkemiz adına her türlü güzel çalışmada yer almayı ve başarmaya adayız” dedi.

Bergama Belediye Başkanı’ndan teknolojiye övgü

UNESCO Dünya Miras Listesi adayı Bergama’nın artık ören yerlerini ziyaret edenlere, Türk gençleri tarafından yaratılmış, en üstün teknolojinin kullanıldığı dijital canlandırmalarla tarihi zenginliklerini anlatabileceğini söyleyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama’nın yeni nesil turizm ve kültür aktivitelere şimdiden adım attığını gösterdiğinin altını çizerek; ‘’artık teknolojinin sunduğu imkanlar ile hayal güzümüzü zorlayan bir çok proje gerçeğe dönüşüyor; Bergama’nın bundan iki bin yıl önceki halini canlandırmak ve izleyebiliyor olmak bunu en büyük kanıtı” dedi.

Gönenç, “teknolojik imkânların genellikle mali, ekonomik ve bilişim gibi alanlarda kullanıldığı sanılırdı. Oysa Bilkom bunun yanlış bir kanı olduğunu herkese kanıtladı. Teknoloji kültürün ve tarihin de hizmetinde’’ diyerek, bu imkanı sunan Bilkom’a ve öğrencilere teşekkürlerini iletti.

Bergama ile başlayan projenin, bir sonraki etabı, yerel belediyelerden ve üniversitelerden gelecek talepler üzerine şekillenecek.