TARLADAN MOZAİK ÇIKTI!

Kırıkkale´nin Delice İlçesi´ne bağlı Karalı ve Elmalı köylerini birbirine bağlayan arazi üzerinde Roma Dönemine ait mozaik kalıntıları ortaya çıktı.

Kırıkkale'de yağışlar sonucu oluşan selde tarla yüzeyinin süpürülmesi sonucu, Roma dönemine ait mozaik kalıntıları bulundu. Bir villanın ziyafet salonunun taban mozaiği olduğu söylenen kalıntılarla ilgili çalışmalar devam ediyor.

 

Karalı ve Elmalı köyünün sınırları içinde bulunan mozaik kalıntılarını Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, Emniyet Müdürü Hasan Onar, Kültür ve Turizm Müdürü Yahya Er ile Ankara'dan gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden Arkeolog Mustafa Metin inceledi. 

 

Vali Haktankaçmaz, tarlada buğday ekili olduğu için tam olarak altında ne olduğunu bilemediklerini ifade ederken buranın köylülerin bir yıl önce çift sürerken buldukları bir yer olduğunu söyledi. Vali Haktankaçmaz, Roma dönemine ait 2.yüzyılda zenginleşme ile birlikte Anadolu'nun köylerinde, evlerinde mozaiklerle böyle sanat harikası yapımların mevcut olduğunu da vurguladı. Buğday hasadı yapıldıktan sonra Ankara'dan gelen ekipler çok değerli bir tür olduğu vurgulanan mozaiği değerlendirip detaylı bilgi verecek. 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Müzeler Daire Başkanlığı tarafından yapılan incemeler sonunda kazı yapılan alanda 7.90 santim uzunluğunda 6.10 santim genişliğinde 48.19 metrekare mozaikli alan tespit edildi. M.S. 1- 3'üncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen bir villanın ziyafet salonuna ait olan mozaikte, dıştan içe doğru 5 sıra bordür ve ortada ana sahne yer alıyor. Bordürlerde geometrik giyoş motifi ve madalyon bezemelerinin işlendiği belirtildi. Mozaik, kazı tamamlandıktan sonra Ankara Restorasyon ve Konserasyön Bölge Laboratuvar Müdürlüğü tarafından kaldırılarak Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'ne götürülüp, gerekli onarım faaliyetlerinden sonra sergilenecek.

 

DHA