TARSUS´TA ANTİK YOL BULUNDU

Mersin´in Tarsus ilçesinde, Tarsus Müze Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen sondaj kazısı sırasında antik yol bulundu.

Tarsus Müze Müdürlüğü tarafından, içerisinde 269 ada ve 58 parsel bulunan üçüncü derece sit alanı içerisinde gerçekleştirilen sondaj kazısında; yerin 4.30 metre altında, bazalt taştan, poligonal teknikte inşa edilmiş antik yol ortaya çıkarıldı. Tarsus'un Camiinur Mahallesi'nde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş, kazı çalışmalarında Roma dönemi ve İslami dönemlerini de kapsayan kültür katmanlarının varlığının belirlendiğini kaydetti.

 

25x3.10 m boyutlarında ortaya çıkarılmış yolun batı cephesinde yolla bağlantılı sıra dükkanlar ile pişmiş toprak künk boru sisteminin de tespit edildiğini aktaran Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş: "Deniz kapısı olarak bilinen tarihi Kleopatra Kapısı'nın 215 metre kuzeydoğusunda ve kapı ile aynı aksta ortaya çıkan kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzantı veren bazalt taştan yapılan yolun, antik dönem Tarsus kentinin hemen güneyinde yer alan Regma (Aynaz) Gölü ve Kydnos (Berdan) Nehri  vasıtasıyla Akdeniz deniz ticaretine ve Mersin güzergâhına ulaşımı sağlayan şehrin merkezindeki ana arterlerden birisi olduğu anlaşılıyor." ifade etti.

 

Çavuş ayrıca, söz konusu antik yolun, Tarsus Müze Müdürlüğü başkanlığında Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Levent Zoroğlu'nun bilimsel danışmanlığında 1993-2003 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, modern Tarsus'un tam ortasında ortaya çıkartılan ve Tarsus'un simgesi konumunda bulunan "antik cadde" ile aynı özellikleri taşıdığını belirtti.

 

 

Ahmet Can Erdogan