TAŞITLAR ALANYA KALESİ´Nİ TAHRİP EDİYOR

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi´nde yer alan Alanya Kalesi, her yıl ortalama 30 bin aracın çıkardığı titreşim ve egzoz gazıyla tahrip oluyor.

Antalya'nın Alanya İlçesi'nin simgelerinden biri olan kale, denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde yer alıyor. 6,5 kilometreyi bulan surların içinde yerleşimin hâlâ devam ettiği, 13. yüzyıl Selçuklu eseri olan Alanya Kalesi, geçen yılın 11 aylık rakamlarına göre, 322 bin 569 ziyaretçisiyle Noel Baba Kilisesi ve Aspendos'un sonra Antalya'nın en çok ziyaret edilen ören yeri oldu. Sadece gişeden satılan biletten 2 milyon 338 bin 515 lira gelir elde edildi.

 

Turizm şirketlerine ait otobüsler, Damlataş Mağarası girişinden başlayan ve yamaçlara yapılmış evlerin arasından geçen dar ve keskin virajlı yolu takip ederek, bugün açık hava müzesi olarak değerlendirilen iç kaleye yaklaşık 30 dakika süren zorlu yolculukla ulaşabiliyor. Yürüyerek bu yolu çıkmaksa 1 saati aşıyor.

 

Alanya Belediyesi, otobüslerin kalenin dar sokaklarında yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve tarihi kaleyi daha gezilebilir hâle getirmek için 7 yıl önce ilçe gündemine gelen teleferik projesini raftan indirdi. Konuyla ilgili hazırlanan raporda yılda ortalama 10 bin otobüs, 20 bin küçük aracın girdiği Alanya Kalesi'nde ulaşımda yaşanan zorluklar anlatıldı. Gezi programının gidiş- dönüş yaklaşık 1 saat sürdüğü belirtildi. Plan raporunda yer aldığı hâliyle, bu durumdan daha da önemlisinin, on binlerce aracın kale içindeki yollarda yaptığı yolculuk sırasında ortaya çıkan titreşim ve egzoz gazlarının sur duvarlarında yarattığı tahribat olduğuna dikkat çekildi.

 

Projenin hayata geçmesiyle birlikte on binlerce araç Damlataş Mağarası girişinde bulunan otoparka park edecek ve buradan teleferikle Alanya Kalesi'nin Ehmendek giriş kapısına yaklaşık 200 metre uzaklıktaki üst istasyona ulaşılacak. Ayrıca, Ehmendek bölgesini gezen turistler, tahsis edilecek elektrikli araçlarla iç kale bölgesine ulaştırılacak.

 

 

aktifhaber.com