TAYLANDLI BİR TAŞ ÇAĞI KADINININ YÜZÜ YENİDEN CANLANDIRILDI

Arkeologlar Tayland’ın kuzeyinde ortaya çıkarılan en eski insan kalıntılarının yüzünü canlandırdı. Bunlar arasında, günümüzden yaklaşık 13 bin 600 yıl önce yaşamış olan kadının kalıntıları Kuzeybatı Tayland’daki Geç Pleistosen Tham Lod kaya sığınağında bulundu. Kadın öldüğünde 25-35 yaş arasında ve 1,48-1,56 metre boyundaydı. Kadına ait kalıntıların yaşı ve kalıntıların bulunmuş olduğu yer, kadının Güneydoğu Asya’yı kolonileştirmek için bölgeye gelen ilk insanlardan olduğunu gösteriyor.

Kadının yüzünün canlandırılması, dünya genelinde kafatası, kas, cilt ve diğer yumuşak yüz dokuları örneklerinden alınan ölçümlerin verisi kullanılarak yapılmıştır. Tarih öncesi bir insanın yüzünün tahmin edilerek canlandırılması bazı tehlikeler içerebilir. Ancak farklı ülke ve kıtalardaki farklı etnik gruplardan elde edilen verilerin kullanılması, yüzün canlandırılmasında yardımcı oluyor.

 

Avustralya’daki Wollongong Üniversitesinden Susan Heyes, yüzün canlandırılmasında bir popüler yöntem olan "adli yüz rekonstrüksiyonu" yerine yumuşak dokuların ve kafatası ölçümlerinin analizine dayanan farklı bir yöntem kullandı. Elde edilen görüntünün kadının yüzü hakkında genel bir izlenim verdiği düşünülüyor.

 

http://www.ibtimes.co.uk