TEL AVİV´DE ANTİK MISIR DÖNEMİNE AİT SERAMİK KAPLAR BULUNDU

Tel Aviv´de bulunan antik bira mayalama kaplarına ait kalıntılar, Mısırlıların 5 bin yıl önce, daha önce bilinenden daha kuzeyde de var olduklarını ve günümüzde İsrail olarak bilinen alanın merkezinde yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Tel Aviv'de bulunan antik bira mayalama kaplarına ait kalıntılar, Mısırlıların 5 bin yıl önce, daha önceden bilinenden daha kuzeyde de var olduklarını ve günümüzde İsrail olarak bilinen alanın merkezinde yaşadıklarını ortaya çıkardı. 

İsrail Eski Eserler'den yetkililer, geçtiğimiz haftasonu yaptıkları açıklamada Mısır'a özgü metotla yapılan ve yerel seremik yapımından oldukça farklı olan bu kapların fermente olmaları amacıyla güneşe bırakılan kalın ve yarı pişmiş arpa ve su karışımı barındırdığı belirttiler. Tell Aviv'in merkezindeki bir inşaat alanında ortaya çıkartılan ve Erken Tunç Çağı'nda (MÖ 3500-3000) tarımsal ürünleri depolamak için kullanıldığı anlaşılan  17 ayrı çukurda bulunan bu seramik parçaları, Mısırlıların yine bu dönemde eskiden bilinenden daha kuzeyde de var olduklarını ortaya çıkarması açısından oldukça önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor. İsrail'deki arkeologlar daha önce güneyde Negav ve Akdeniz kıyısı boyunca Mısırlılara ait yerleşimlerin varlığını ortaya çıkarmışlardı. 

kaynak: http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/03/egyptian-beer-vessels-unearthed-in-tel.html#.VRjuLfmUen8