TEORİK ARKEOLOJİ GRUBU (TAG) TÜRKİYE TOPLANTISI

TAG´ın Türkiye´de yapılacak üçüncü toplantısı, ´Siyasi Ekoloji ve Arkeolojide Saha Pratiği´ başlığıyla, 6-7 Haziran 2016 tarihlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi´nde yapılacak.

ColinRenfrew ve Andrew Fleming tarafından  ilk kez 1979 yılında İngiltere'de temelleri atılan teorik arkeoloji toplantıları, arkeoloji pratiğine yaptığı olumlu katkılarının görülmesi üzerine dünya çapında düzenlenen toplantılar hâlini almıştır. İngiltere'nin ardından, 2000 yılından itibaren İskandinav ülkelerinde, ABD'de, Yunanistan'da ve son olarak ta Türkiye'de hayata geçirilen toplantılarda, arkeolojinin bütün boyutları ele alınmaktadır.

Arkeolojik kuram ve yöntemlerin geliştirilmesi açısından önemli olduğu görülen toplantıların, bu yıl Türkiye'de  üçüncüsü düzenlenecek. Günümüzün siyasi koşullarına bağlı olarak giderek daha büyük bir tehdit altında bulunan doğal çevre, biyoçeşitlilik, arkeolojik peyzajlar ve kültürel miras konularındaki temel sorunların göz önüne alınacağı toplantının bu seneki asıl konusu, 'Siyasi Ekoloji ve Arkeolojide Saha Pratiği' olarak belirlendi.

İnsanlığın ortak hafızası ve değerlerini ortaya koyan arkeoloji bilimi temsilcilerinin, toplumda farkındalık yaratmak adına mesleki etkinlikte bulunmaları da oldukça önemli bir husustur. Karşılaşılan zorluklara karşı, arkeologların nasıl bir yol izlemesi gerektiği ve bu siyasi ekoloji içinde topluma ne gibi bir destek sunabilecekleri gibi güncel sorular üzerine yoğunlaşılacak. Bunun yanı sıra; arkeolojinin arkeolojisini yapmak için yenilikçi araştırmalar ile ilgili bildirilerin de sunulacağı toplantı, 6-7 Haziran 2016 tarihlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek... 

 

 

https://tagturkey.wordpress.com/