TOKAT KALESİ’NDEKİ GİZLİ GEÇİT AÇILIYOR

Kont Drakula ya da Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Eflak Prensi III. Vlad’ın da hapis hayatı yaşadığı Tokat Kalesi´ndeki gizli geçitteki kazı çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor.

Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla başlayan restorasyon ve kazı çalışmaları kapsamında, geçtiğimiz yıl yaklaşık 80 metrelik bölümü açılan ve Ceylan Yolu adı verilen gizli geçitteki kazı çalışmaları geçen sene kaldığı yerden devam ediyor. Nereye çıkacağı heyecanla beklenen tünelin, Pervane Hamamı’na çıkacağı tahmin ediliyor.

 

Çalışmaları yerinde inceleyen Tokat İl Kültür Müdürü Abdurrahman Akyüz, Osmanlı Döneminde Tokat Kalesi’nin uzun yıllar hapishane olarak kullanıldığını ve Eflak Voyvodası III. Vlad’ın da burada hapis hayatı yaşamış olanlardan biri olduğunu belirtti.

 

2009 yılında başlayan restorasyon çalışmaları ve bununla birlikte kale çevresinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında, III. Vlad’ın esir tutulduğu iddia edilen zindanın dışında, pithoslar, askeri barınak, kent merkezine indiği tahmin edilen gizli geçit ve bir zindan bulundu.

 

Maden ocaklarında kullanılan vagon sistemi ile çalışan işçiler, çıkan toprak ve kaya parçalarını özel olarak yapılan kanal sistemi ile tahliye ediyor.

 

haberturk.com