TÜRK VAKIF HAT SANATLARI KOLEKSİYONU’NDAN SEÇMELER

Dünya’nın tek Hat Sanatları Müzesi olan “Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi”, “Miras: Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi Koleksiyonu’ndan Seçmeler” adıyla seçkin eserlerden oluşan, referans niteliğinde bir kitap yayınladı.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği’nin 15 ay süren çalışmaları sonucunda, Müze koleksiyonunda yer alan 94 eser, Türkçe ve İngilizce açıklamalarıyla birlikte kitaplaştırıldı.
“Miras: Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi Koleksiyonu’ndan Seçmeler”adlı eserin editörlüğünü Ahmet Akcan yaptı. Eserin tanıtımı ise 29 Eylül Çarşamba günü İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Geleneksel Sanatlar Yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu’nun en sahipliğinde Beyazıt’taki Müze binasında gerçekleştirildi.
Eserin Editörlüğünü yapan Ahmet Akcan, kitabı oluştururken, eserlerin seçim süreciyle ilgili şunları söyledi: “Eserlerin özellikle farklı türlerden olmasına özen gösterildi. Başta bazı Osmanlı sultanları olmak üzere ünlü hattatların hat levhaları, yaprak üzerine hat eserleri, sedeften hat levhaları, diploma örnekleri, ahşap oyma levha, zerendûd levha, kadın hattatların eserleri, tırnak hattı, tuğralar, hilyeler, yazı kalıpları, senet, ibraname, mermer üzerine hat, gibi farklı türden uygulamalara yer verildi. Böylelikle hat sanatının farklı uygulama alanları ilk kez bir kitapta örnekleri ile bir araya getirildi.”