TÜRKİY´DE BİR HOMO ERECTUS

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin 2008 /4. sayısında yer alan Denizli’de bulunan Türkiye’nin ilk Homo-Erectus fosili halen bilim dünyasının üzerine tartıştığı konulardan biri

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin 2008 /4. sayısında yer alan Denizli’de bulunan Türkiye’nin ilk Homo-Erectus fosili halen bilim dünyasının üzerine tartıştığı konulardan biri. 2002 yılında Pamukkale Üniversitesi öğretim elemanlarından Doç. Dr. M. Cihat Alçiçek tarafından Denizli’nin Kocabaş beldesinde bulunan Homo Erectus fosili, Türkiye’de bulunmuş en eski örnek olması acısından oldukça önemli, çünkü evrimsel acıdan Homo Erectus’unda yayılım alanına yeni bilgiler katıyor. Fosil, Denizli’de aktif olarak işletilen traverten sahasından getirilmiş bir bloğun, fabrikada kesilmesi ile ortaya çıkmış, işçiler tarafından ilginç olduğu fark edilerek alıkonmuş. 
İlk olarak Kappelman, Alçiçek vd. (2008) tarihinde yayınlanarak duyurulan fosilin daha sonra aletsel yöntemlerle 780 bin yaşında olduğunu anlaşılıyor (Vialet ve Alçiçek 2012). Ayrıca, söz konusu fosil ile birlikte başka fosillerde bulunuyor. Bir erkeğe ait kafatası fosilinin, ilk insanların dünyaya dağılışları konusunda bilim dünyasına önemli ipuçları sağlaması bekleniyor.
Dünyadaki bütün insanların Afrika kökenli olduğu ve diğer kıtalara buradan dağıldıkları, bu sırada Ortadoğu ve Anadolu’dan geçtikleri yönündeki tezleri desteklemesi açısından önem taşıyan fosil," bilinen en eski tüberküloz vakası" olarak yapılan ilk açıklamalardan sonra yeni araştırmalar, fosil üzerine tüberküloz hastalığına ilişkin bir  sonuca ulaşamadıklarını ortaya kokuyor. 
Devam eden araştırmalar, söz konusu fosil ve beraberinde bulunan benzer yaş ve ortamlara ait diğer fosillerin ayrıntılı çalışılması ile tarih öncesi dönemlerde Anadolu’daki canlı yayılışı, göç yolları ile birlikte özellikle ilk insanların yaşam tarzlarına ilişkin önemli bilgilerin elde edilmesi bekleniyor.