TÜRKİYE, BULGARİSTAN VE FRANSA ARASINDA TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI YAPAN 40 KİŞİ TUTUKLANDI

Türkiye, Bulgaristan ve Fransa arasında, tarihi eser kaçakçılığı yapan toplam 40 kişi gözaltına alındı. Polis, altın ve gümüşten yapılmış tarihi eserler dâhil olmak üzere yaklaşık 5500 tarihi eseri yapılan operasyonlar kapsamında ele geçirdi.

Yapılan bu operasyonlar Güneydoğu Avrupa Kolluk Kuvvetleri (SELEC) yardımıyla üç ülkede gerçekleştirildi. Büyük çaplı operasyonun ayrıntıları Bulgaristan’ın Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğünün başkan temsilcisi, kıdemli komiser Stoyan Temelakiev; savcılık sözcüsü Nadezhda Yotova; Uluslararası Suç Örgütleriyle Mücadele Şube Müdürlüğü komisyon üyesi Yavor Kolev; Bulgar-Fransız İrtibat görevlisi Eric Delville ve Bulgar-Türk irtibat görevlileri tarafından duyuruldu.

 

İncelemeler bir buçuk yıl önce, Bulgaristan’daki Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye ve Fransa’daki diğer polis teşkilatları ile yapılan ortak operasyonlar kapsamında başlamıştı.

 

Operasyon, Bulgaristan ve Türkiye'deki kaçak kazılarda ortaya çıkan eserlerin ticaretini yapan ve bu konuda uluslararası "kanallara" yardım eden örgütlere karşı yapıldı. Böylece, Bulgaristan, Fransa ve Türkiye topraklarında toplam 40 kişi gözaltına alındı.

 

40 adreste yapılan aramalarda, Antik Çağ’a ve Ortaçağ’a ait madalyonlar ve çeşitli objeler, seramikler ve metal kaplar, çeşitli aplikeler, yüzükler, küpeler, taş ve metal figürler ele geçirildi. Bunlardan bazıları altın ve gümüşten yapılmıştı. Bunların dışında bilgisayar, gelişmiş teknolojiye sahip dijital cihazlar ve 20 metal dedektör de ele geçirildi.

 

Bulgaristan’ın İçişleri Bakanlığı, bunun şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük operasyonlardan biri olduğunu ve soruşturmaların sürdürüldüğünü söyledi. Ele geçirilen çok sayıda tarihi eser, Bulgaristan’daki müzelerde korunacak.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr