ULUSLARARASI ILISU BARAJI ARKEOLOJİ SEMPOZYUMU

Ilısu Barajı Arkeoloji Sempozyumu´nun ikincisi 7-10 Ekim 2013 Siirt´te gerçekleştirilecek.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından organize edilecek Uluslararası Ilısu Barajı Arkeoloji Sempozyumu'nun ikincisi Siirt'te gerçekleştirilecek.

Siirt Üniversitesi'nde, 7-10 Ekim 2013 tarihleri arasında yapılacak sempozyuma Türkiye'nin yanı sıra İtalya, Japonya, Fransa ve İngiltere'den çok sayıda bilim adamı katılacak. Sempozyumda arkeolojik faaliyetler ve baraj altında kalacak kültür varlıklarının korunmasına dair bilimsel teknikler, uygulamalar ve öneriler değerlendirilerek 47 bildiri sunulacak. Siirt Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, sempozyumun temel amacının bölgede çalışan bilim adamlarının gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmaları ile deneyimlerini ve yapılan bu yeni kazılarla ortaya çıkarılan kültür varlıklarını bilim dünyasıyla paylaşmak olduğu belirtildi. Açıklamada, amacın "geçmişteki insan yaşamı ile bıraktıkları eserlerle ilgili her türlü bilgiyi sağlamak için araştırmayı, belgelemeyi ve korumayı içeren tüm bilimsel çalışmaları gelecek nesillere sunmak olduğu" belirtildi.

Bildirilerin sunulması ve tartışmaya açılması, araştırmaya, belgelemeye ve korumaya yönelik bilimsel kriterlerin belirlenmesinin kültür varlıkları açısından önem arz ettiği belirtilen açıklamada şu bilgiler yer aldı: "Bu kapsamda, 1980-1993 yılları arasında yüzey araştırmaları sürdürülmüş, 1986 yılında Hasankeyf kazıları, 1998 yılından itibaren alandaki diğer sistematik kazılar başlatılmış ve halen devam etmektedir. Anılan proje kapsamında, 1998-2012 yılları arasında toplam 32 farklı alanda kazı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında 14 arkeolojik çalışma için gerekli izin verilmiştir. Sempozyumun ilki 2011 yılında Mardin'de gerçekleştirilmişti. Sempozyumda sunulan bildiriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yayımlanacaktır."