ULUSLARARASI NİLÜFER KÜLTÜR ÇALIŞTAYLARI SERİSİ - I NEKROPOL VE PEYZAJ: UYGULAMALAR, YAKLAŞIMLAR VE ÖNERİLER

2-3 Aralık tarihleri arasında Nilüfer-Gölyazı’da (Apollonia ad Rhyndacum) düzenlenecek olan 1. Uluslararası Nekropol ve Peyzaj: Uygulamalar, Yaklaşımlar ve Öneriler Çalıştayı

Gölyazı Mahallesi’nde bulunan, Apollonia antik kenti bilindiği kadarıyla MÖ 2. yüzyılda Milet’in kolonisi olarak kurulmuştur. Ancak mitolojik kuruluşuna göre Didymalı Apollon’un öncülüğünde yapılan bir sefer esnasında kentin bir grup Apollon rahibi tarafından kurulduğu rivayet edilmiştir. Kent önemli ölçüde modern Gölyazı’nın altında kalmıştır. Ancak kente ait nekropol sahası zamanında sit alanı olarak ilan edildiği için günümüze kadar olduğu şekliyle korunmuştur.

 

Korunan nekropol sahası antik kenti sınırlayan sur duvarlarından başlayıp büyük bir ihtimalle Bursa-İzmir karayoluna kadar uzanmaktadır. Apollon tapınağının bulunduğu Kız Ada’ya hakim bir noktada bulunan nekropol sahası günümüze kadar büyük ölçüde tahrip olmadan ulaşabilen önemli nekropol sahalarından birisidir.

 

2016 yılında kaçak kazıların yoğunlaşması üzerine Bursa Arkeoloji Müzesi Başkanlığında Nekropol sahasında kurtarma kazılarına başlanmıştır. Mevcut buluntulara göre Khamosorion mezarlar yoğun olmak üzere nekropol mimarisinin değişik örneklerini burada görmek mümkündür. Kurtarma kazıları sonucunda antik çağdan günümüze bütün mezar örneklerinin sergileneceği ve ölü gömme geleneklerinin sunulacağı Müze-park oluşturulacaktır.

 

Proje kapsamında uygulanacak peyzaj mimarisini belirlemek üzere bir çalıştay yapılmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda hazırlanacak bildiriler ışığında ortaya çıkacak modellerin tartışılması amaçlanmaktadır.

Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Çalıştay Takvimi:

Çalıştay için bildiri özetleri 1 Kasım 2016 tarihine kadar kabul edilecektir. Başvurularda, yazarın isim, kurum ve iletişim bilgileri ile birlikte Türkçe veya İngilizce dillerinden birisinde maksimum 200 kelimeden oluşan bir özet talep edilmektedir. Tüm belgeler Word veya PDF formatında olmalıdır.

 

Özetler, çalıştayın bilimsel komitesi tarafından değerlendirilecek ve kabul edilen bildiriler kasım ayında duyurulacaktır. Lütfen iletişim bilgilerinizle birlikte bildiri özetinizi

nilufercalistayi@nilufer.bel.tr   e-mail adresine gönderiniz.

Çalıştay ve bildiri metninin düzenlenmesi ile ilgili kurallar ikinci çağrıda duyurulacaktır.

Bildiri özetleri son teslim tarihi: 1 Kasım 2016 Kabul edilen bildirilerin açıklanması: 7 Kasım 2016

Çalıştay programının açıklanması: 18 Kasım 2016 Bildirilerin basılması için son makale gönderim tarihi: 10 Şubat 2017

 

Bilimsel Komite:

Prof. Dr. İ. Hakan Mert (Uludağ Üniversitesi) Prof. Dr. Gürcan Polat (Ege Üniversitesi) Prof. Dr. Christoph Berns-Almanya Prof. Dr. Aziz Novruzlu - Azerbaycan Prof. Dr. Emanuel Voutiras-Yunanistan Doç. Dr. Necmi Karul (İstanbul Üniversitesi) Yrd. Doç. Dr. Alexander Vacek-Avusturya Dr. Filippo Battistoni-İtalya

 

Çalıştay Düzenleme Komitesi:

Prof. Dr. Mustafa Şahin (Çalıştay Başkanı) Ali Sinan Özbey, M.A. (Bursa Arkeoloji Müzesi Müdürü) Doç. Dr. Derya Şahin (Uludağ Üniversitesi) Güney Özkılınç (Nilüfer Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü) Onur Ulutaş (Nilüfer Belediyesi) Nurgül Çetin (Nilüfer Belediyesi) Evrim Gülay Köksal (Nilüfer Belediyesi) Eirini Kalogeropoulou Yalçın (Nilüfer Belediyesi)

 

Akademik Sekreterya

Araş. Gör. Gonca Gülsefa (Uludağ Üniversitesi)

Araş. Gör. Hazal Çıtakoğlu (Uludağ Üniversitesi)

Araş. Gör. Nur Deniz Ünsal (Uludağ Üniversitesi)

 

İletişim Bilgileri: Uludağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, 16059 Görükle _ Bursa / Türkiye, Tlf: +90 224 2941893, Faks: +90 2242941892 E-mail: nilufercalistayi@nilufer.bel.