ULUSLARARASI PROPONTİS VE ÇEVRE KÜLTÜRLERİ SEMPOZYUMU

Uluslararası Propontis ve Çevre Kültürleri Sempozyumu 15-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Çanakkale, Biga’da Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir. Sempozyuma katılım için son özet gönderim tarihi 30.04.2018’dir.

Başlıca Konular; kolonizasyon, erken yerleşimler, seramik, nümismatik, mimari, plastik eserler, küçük buluntu, epigrafi, ölü gömme gelenekleri, antik çağ ekonomisi, kültürel mirasın korunması ve yönetimi, kült, inanç, antropoloji ve arkeometri olarak belirlenmiştir.  

 

Parion Kazı başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş sempozyum için; “ ‘Uluslararası Propontis ve Çevre Kültürleri Sempozyumu’adı altında ve bölgeyle ilgili çalışan saygın bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan sempozyumla bölge arkeolojisinin bugün geldiği durumun değerlendirilmesi ve arkeolojik anlamda bölgeler arasında bağlantıların kurulması amaçlanmıştır. Bunun yanında bu tür bir uluslararası sempozyumun bilimsel kazılarda ve bilimsel yayınlarda yakalanan ivmenin bu anlamda da gelişmesine, daha da önemlisi bölge arkeolojisinin ve Çanakkale’nin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağı ve sempozyum sonunda bildirilerin kitap haline getirileceği Türkçe ve İngilizce yayın inanılmaz değerli, bölge arkeolojisi ve kültürüne yön verecek temel başvuru yayınlardan biri olacağı çok açıktır.” İfadelerini kullandı.

 

Kaynak: https://www.propontisymposium.com