UNESCO ANTİK NİMRUD KENTİNDEKİ HASARIN BOYUTUNU BELİRLEMEK İÇİN BİR HEYET GÖNDERİYOR

Birleşmiş Milletler kültürel ajansı, özellikle IŞİD teröristlerinin son 2 yıldır kasıtlı yaptıkları imhadan dolayı kaynaklanan hasarın boyutunu ve alanın genel durumunu değerlendirmek için Irak’taki antik Nimrud kentinde bir inceleme başlatıyor.

UNESCO Genel Sekreteri Irina Bokova, Nimrut’ta, antik kente ait kalıntıların geniş çapta, sistematik ve kasıtlı tahrip edilmesinin geçtiğimiz yıl boyunca vuku bulduğunu söyledi.

 

Bokova, “UNESCO, geriye kalan bölgenin korunmasını sağlamak ve bölgenin iyileştirilmesinin temelini atmak için Iraklı yetkililer ile birlikte çalışmaya kararlı olduğunu yinelemektedir” diyerek; bunun Irak halkının yanı sıra, bölgenin güvenliği, istikrarı ve insanlık tarihi için de önemli olduğunu vurguladı.

 

Geçtiğimiz günlerde göreve başlayan ve Irak’taki UNESCO bürosunun başkanlığını yaptığı inceleme heyeti, Ninova’da herhangi bir kaybın önlenmesi için alınabilecek acil koruma önlemlerini de tespit etmeyi amaçlıyor. Eski Eserler Kurumundan Layla Salih ve Ninova İl Konseyinden Seedo Takani de incelemelere katıldı.

 

Basın açıklamasına göre, patlamalar ve buldozerler yüzünden kentteki ziggurat, çeşitli mimari yapılar ve kabartmalar önemli ölçüde zarar gördü. Acil durum önemlerinin, detaylı dokümantasyona izin vermek ve kalan parçaların yağmalanmasını önlemek için alanın derhal fiziksel korunmasını gerektirdiği açıklandı.

 

Antik kentin korunması ve iyileştirilmesi için yapılacak olan çalışmalar 23-24 Şubat 2017 tarihinde, Paris'teki UNESCO Genel Merkezinde, uluslararası bir toplantıda paylaşılacak.

 

Kalhu olarak da bilinen Nimrud, Irak’taki Assur döneminin ana arkeolojik alanlarından biridir. MÖ 13. yüzyılda kurulan kent, Assur kralı I. Şalmaneser (MÖ 1274-1245) tarafından yaptırılmış ve daha sonra II. Aşurnasirpal (MÖ 883-859) döneminde Assur İmparatorluğunun ikinci başkenti olmuştur.

 

Kentte ilk arkeolojik kazılar 1845 yılında başlamış ve kazılar sonucunda saraylar, sur kaleleri, ziggurat ve tapınaklar ile birkaç kraliyet mezarı ortaya çıkarılmıştır. Kentteki etkileyici Assur sanatı ve mimari kalıntılar, Aşurnasirpal Sarayını süsleyen büyük heykeller, paneller ve kabartmalar, Assur krallarının yaptıkları askeri seferleri ve bu seferlerin başarıları ile antik Mezopotamya hakkında daha fazlasını anlatıyor.

 

http://www.un.org/