UNESCO DÜNYA MİRASI İÇİN İSTANBUL’DA!

UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin Hükûmetler Arası yönetim organı olan Dünya Miras Komitesinin 40. Oturumu, 10-20 Temmuz 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak.

 

1031 kültürel, karma ve doğal mirasın yer aldığı Dünya Miras Listesinde 15, Geçici Listede 60 varlığa sahip olan Türkiye, komiteye ilk defa ev sahipliği yapacak. Türkiye, 2013 yılında sözleşme tarihinin en yüksek oyunu alarak komiteye seçilmişti.

 

Komite, farklı ülkelerden dünya kültürel miras listesine girmek üzere başvurusu yapılan eserleri değerlendirecek. Türkiye, geçen yıl listeye giren Hevsel Bahçeleri ve Efes'in ardından bu yıl Kars'ta bulunun Ani Harabeleri'yle UNESCO Dünya Miras Listesi'ne aday oldu.

 

DÜNYA MİRAS KOMİTESİ HAKKINDA:

 

Dünya Miras Komitesi, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasıyla ilgili Konvansiyona taraf olan 21 ülkede, Konvansiyona taraf Devletlerin Genel Kurulları tarafından seçilmiş temsilcilerinden oluşmaktadır. Komitenin ana işlevleri şunlardır:

 

1.Taraf Devletler tarafından sağlanmış aday listelerine dayanarak, Üstün Evrensel Değerlere sahip olmaları nedeniyle Konvansiyon çerçevesinde korunmaları gereken kültürel ve doğal varlıkları belirlemek ve bunları Dünya Miras Listesine dâhil etmek;

 

2.Dünya Miras Listesine alınmış varlıkların korunma durumunu Taraf Ülkelerle bağlantılı olarak izlemek; Dünya Miras Listesi’ne alınmış varlıklardan hangilerinin Tehlike Altındaki Dünya Miras Listesi’ne alınacağına veya çıkarılacağına karar vermek; bir varlığın Dünya Miras Listesi’nden çıkarılması gerekip gerekmediğine karar vermek;

 

3.Dünya Miras Fonu’nun finanse ettiği Uluslararası Yardım taleplerini incelemek.