ÜRDÜN´DE 9 BİNYILLIK İLGİNÇ GÖMME BİÇİMİ

Ürdün´ün güneyindeki 9 binyıllık Shkārat Msaied Neolitik yerleşiminde bu yıl bulunan 3 gömme alanında, sınıflandırıldıktan sonra gömülmüş vücut parçaları bulundu.

Ürdün'ün güneyindeki 9 binyıllık  Shkārat Msaied Neolitik yerleşiminde bu yıl yapılan çalışmalarda, en az 10 çocuğa ve 2 yetişkine ait kalıntıların bulunduğu 3 gömme alanı tespit edildi. Kopenhag Üniversitesi Kültürler ve Bölgeler Arası Araştırmalar Bölümü'nden bir ekip tarafından iskelet kalıntılarına ulaşılan bu insanlar, Shkārat Msaied'de çiftçiliğe geçiş sürecinde yaşamış avcı-toplayıcılardandı.

 

Shkārat Msaied'de devam eden kazılarda, şimdiye kadar 70'ten fazla insan iskeleti bulduklarını söyleyen Araştırmacı Moritz Kinzel: "Belirli kemik türlerini birlikte bulduğumuz toplu mezarlarda, vücut parçaları sınıflandırıldıktan sonra gömülmüş" dedi.

 

Sandıkların içine yerleştirilmiş olan kemikler, evlerin içinde özel bir bölüme gömülmüştü. Kopenhag Üniversitesi'nden araştırmacı Marie Louise Jørkov: "Çok ince bir taş tabutun bir ucuna birlikte yığılmış kafatasları,  diğer ucuna bacak ya da kol gibi uzuvlara ait daha uzun kemikler yerleştirilmiş" dedi.

 

İnsan kalıntıları ile birlikte bulunan keçi, koyun, kuş ve tilki kemikler konusunda Kinzel: "Bunların dinle bağlantılı olup olmadığını bilmiyoruz; fakat bir çeşit cenaze ritüeliyle bağlantılı gibi görünüyor." dedi.

 

Bu keşfe tanık olmanın son derece heyecan verici olduğunu söyleyen Jørkov: "Muhtemelen dünyanın ilk tarımcılarından biriyle karşı karşıyayız. Onların kemikleri bize hayat tarzları ve mücadele verdikleri kronik hastalıklar hakkından bilgi verebilir." dedi.

 

cphpost.dk