VEZİRKÖPRÜ/OYMAAĞAÇ

2005 yılında yüzey araştırmalarıyla başlayan Vezirköprü/Oymaağaç Höyük (Nerik) Arkeolojik kazı ve araştırma projesi 2007’den bu yana kazı çalışmalarıyla devam ediyor.

Hititlerin dini merkezi “Nerik”in Oymaağaç Höyük olduğu ele geçen buluntularla günden güne kesinlik kazanıyor. Bulgularıyla bölge arkeolojisine sağladığı katkıların yanı sıra inter-disipliner çalışma metotlarıyla “Türkiye Arkeolojisi” için de oldukça önemlidir.

2012 yılından itibaren, kazı sezonunun başlangıcında 15 günlük planlanan Arkeolojik kazı ve değerlendirme metotları üzerine bir eğitim programı veriliyor. 2013 yılı kazı sezonunda, Samsun/Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Erzurum/Atatürk Üniversitesi ve Ankara/Hacettepe Üniversitesi’nden gelen 20 öğrenci bu eğitim programında yer aldı. Başlangıçta öğrenciler Oymaağaç Köyü’nün yakınında bulunan ve içinde Geç Antik Çağ’a ait mimari kalıntıları barındıran Adatepe Köyü’nde yüzey araştırması niteliğinde bir gezi yaptılar. Tarihi ve arkeolojik olarak ilgilerini çeken her veriyi çizim ve fotoğraflarla belgeleyip kazı evinde hazırladıkları raporlarla kazı başkanına sundular. Gerçek bir yüzey araştırması tecrübesinin ardından Stuttgart Teknik Üniversitesi’nden topograf Prof. Dr. Theodor Johannsen öğrencilere topografi teknikler ve arkeolojideki önemi konusunda bilgiler verdi. Sonraki günlerde Vienna Üniversitesi’nden, Mag. HerbertBöhmZooarkeoloji ve Ohio Üniversitesi’nden doktoraöğrencisiKathrynMarklein Antropoloji ile ilgili uygulamalı bir eğitim programı hazırladılar. Eğitim programının ikinci haftasının ilk gününde Prof. Dr. Rainer M. Czichon Oymaağaç Höyük’te sürdürülen araştırmalar ve sonuçlarıyla ilgili bir sunum yaptı. İkinci gün, Erken Tunç Çağı’ndan Geç Antik döneme kadar tüm seramiklerin karakteristik özellikleriyle ilgili bilgiler verdi. Aynı zamanda Ben C. Coockson çizim teknikleri üzerine öğrencilerle pratik yaptı.

Kazının tatil gününde Çorum’a bir gezi düzenlendi. Gezi rotasında ilk olarak Çorum Müzesi vardı. Çorum’un Arkeolojik zenginliğine genel bir bakışın ardından Alacahöyük Ören yeri, Alacahöyük Müzesi ile Boğazköy/Hattuşa ve Yazılıkaya’ya gidildi. Eğitim programına katılan öğrencilere son gün Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin gönderdiği tişörtler ile “Karadeniz Arkeolojisi” konulu Aktüel Arkeoloji dergisi hediye edildi. 

Eğitim programının ardından bu gruptan kazı çalışmaları için kalan öğrencilerile yeni gelen öğrencilerTünel’de kazı çalışmalarına katıldı ve ilk günde bir çivi yazılı tablet bulmaları onlara arkeoloji hayatlarının başında bir ödül oldu. İlerleyen yıllarda da devam etmesi düşünülen Oymaağaç Höyük Arkeolojik eğitim programları yeni öğrencilerini sabırsızlıkla bekliyor.

                                                                                                          Mehmet Ali Yılmaz

www.nerik.de