YANIK ŞEHİR´DE 4 BİN 600 YILLIK MEZAR

İran’ın güneydoğundaki Sistan ve Belucistan Eyeleti´nde yer alan Yanık Şehir’de, barındırdığı 112 buluntuyla birlikte, 40 yaşında zengin bir kadının antik mezarı bulundu.

Jiroft kültürüyle bağlantılı olan Yanık Şehir oldukça büyük bir Tunç Devri şehir yerleşimidir. 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren antik şehirde, 1967’den bu yana kesintili olarak kazı çalışmaları gerçekleştiriliyor. Geniş bir mezarlık alanı ve etkileyici buluntuları olan yerleşim, MÖ 3 bin 200 yıllarında kurulmuş, 3 kez yanmış ve sonunda MÖ 1800 yılında terk edilmişti. İranlı arkeologlardan önce Yanık Şehir’de kazı yapan İtalyan bir ekip, burada 220 mezar açığa çıkartmıştı.

 

Kazı başkanı Mansur Seyyid Seccadi, Yanık Şehir’de şimdiye kadar basit hendekler, iki kısımlı hendekler ve mezar odalarından oluşan üç tipte mezar bulunduğunu ve 112 antik parça bulunan bir mezarın ikinci kez keşfedildiğini belirtti. 1998 yılında keşfedilen birinci mezar, 32 yaşında bir adamın 10 yaşındaki çocuğuyla gömüldüğü, 112 buluntu barındıran bir mezardı.

 

İranlı ekibin gerçekleştirdiği on beşinci kazı sezonunda araştırmacılar sadece iki mezar odası bulabildiler. Arkeologlar ve genetik uzmanları antik mezarlar üzerine, içerisindeki iskelet ve mezar buluntularıyla geniş çaplı çalışmalar yürüttü. Kemik uzmanlarının mezardan çıkarılan iskeletin 1.55 m boyunda bir kadına ait olduğunu tahmin ediyor. İskeletin yanında gözyaşı kutusu benzeri kutular, renkli kaplar ve tekstil ürünü parçaları bulundu. Tekstil ürünlerinin bu kadar uzun süre dayanabilmesinin, Yanık Şehir’in toprağında bulunan tuz ve minerallerden kaynaklandığı düşünülüyor.

 

 

archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr