YEDİKULE BOSTANLARI YIKIMIN EŞİĞİNDE

Tarihi 1500 yıl önceye kadar uzanan Yedikule Bostanları´ndaki seralar ve bostancı barakalarının bugün yıkılacağı gündeme geldi.

Yüzyıllardır sebze meyve yetiştirilen Yedikule Bostanları'ndaki seralar ve bostancı barakalarının yıkımı yeniden gündeme geldi. Yedikule Bostancılar Derneği'nin yaptığı basın açıklamasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yedikule bostancılarına mart ayına kadar süre verildiğini belirterek: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yedikule ile Mevlanakapı arasında bostancıların kullandığı sera ve barakaların yıkılacağı, en geç mart ayına kadar tüm yapıların yıkımının tamamlanacağı, o tarihe kadar tarlamızdaki hasadımızı alıp gitmemiz gerektiği söylendi.” ifadesi kullanıldı.

 

Yedikule Bostanları’nın yıkılacağı yönündeki bilgilerden sonra İBB yetkilileriyle görüştüklerini ve yetkililerin yıkımı doğruladığını belirten Yedikule Bostancılar Derneği, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Silivrikapı’da yapılan basın açıklamasında bostanlarla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Yedikule’den Mevlanakapı’ya kadar uzanan sur dibinde yıllardır çalışan, üreten, ekip-biçen 100’e yakın aile, bu bostanlardan geçimini sağlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi almaya gittiğimizde bize Yedikule’yle Mevlanakapı arasında bostancıların kullandığı sera ve barakaların yıkılacağı, en geç Mart ayına kadar tüm yapıların yıkımının tamamlanacağı, o tarihe kadar tarlamızdaki hasadımızı alıp gitmemiz gerektiği söylendi. Bize işgalci diyorlar. Buralara bunca yıl kim sahip çıktı diye sormuyorlar. Emeğimizi görmüyorlar. Oysa biz yüzyıllardır surun parçası olan bir geleneği bugün hâlâ yaşatanlarız. Bu bostanlarda meyve ve sebze yetiştirilmesinin tarihi çok eskiye gidiyor. Tarihçiler, 1723’ten kalma Osmanlı arşiv belgelerine dayanarak Silivrikapısı’ndan denize kadar olan alanda, hendekler içerisinde yüzyıllar boyunca sebze bostanları, sulama kuyuları, dolapları, havuzları olduğunu anlatıyor. Kalenin burçları tarih boyunca savaş olmayan zamanlarda zirai faaliyetler için kullanılmış. Bize “görüntüyü bozuyorsunuz” diyorlar. Halbuki bostanlar da surlarla birlikte bir dünya mirası. Biz burada yıllardır kiradan yüksek ecrimisil ödüyoruz. Yıllık 3 bin liradan 30 bin liraya çıkan ecrimisiller hakkında Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne dava açtık ve kazandık. İdare Mahkemesi bizi haklı buldu ve rakamları aşağı çekti. Hala Milli Emlak’a ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ödememizi yapıyoruz. Kısacası burayı hem ekip biçiyoruz hem de oldukça yüksek bedellerle karşılığını ödüyoruz.”

 

Yedikule Bostancılar Derneği sözcüsü Cihan Kaplan: “Yıkıma gerekçe olarak surların 'güvensiz' olduğunda dair bir tez ileri sürülüyor." dedi. Kaplan, sera ve barakalarımızla ilgili bir sorun varsa bunu, arkeologlar, restoratörler ve ziraat mühendisleriyle birlikte çalışarak çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getirdi. Belediyeye, koruma kurullarına, tarihine sahip çıkmak isteyen herkese mücadelelerine destek olması için çağrıda bulunan Kaplan: "Bize destek olun! Ekmeğimizin peşindeyiz. Yeşil bizi birleştirdi, direneceğiz." dedi.

 

Evrensel'den Eren Yılmaz'ın haberine göre, ekim ayından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü, bostancılara “temizleme ve yıkım” yapacaklarını söylüyordu. Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü de dün üreticilere, yarın yıkım yapacaklarını söylemişti.

 

radikal.com.tr

evrensel.net