YEDİKULE BOSTANLARI´NDA YIKIMA KARŞI DİRENİŞE GEÇİLDİ

Kentsel tarımın ilk örneklerinden olan 1500 yıllık Yedikule Bostanları´nın yıkılmasına engel olmak için, üreticiler ve yaşam savunucuları bugün iş makinelerine karşı tetikteydi.

Evrensel'in dünkü haberinde bugün yıkılacağı duyurulan Yedikule Bostanları için, üreticiler ve yaşam savunucuları eylem yaptı. 2006 yılında yapılan kamulaştırmanın ardından, 2013’de imara açılmak istenen bostanların bazıları o dönemde yıkılmıştı. İBB geçtiğimiz günlerde ise, bu kez Koruma Kurulu kararını gerekçe göstererek, Yedikule Bostanları'nda üretim yapan vatandaşlara bostanları temizlemelerini, baraka, sera ve depoları ortadan kaldırmalarını istedi. Bostanların boşaltılmaması durumunda ise, iş makineleriyle yıkıma gelecekleri söylendi. Üreticiler, Yedikule Bostancılar Derneği ve yaşam savunucuları, yıkıma karşı çıkmak için bugün bostanların başındaydı.

 

Yedikule’den Mevlanakapı’ya kadar uzanan sur dibinde 100’e yakın aile bostanlardan geçimini sağlıyor. Belediyeye yıllardır yüksek kira ödüyorlar. Vatandaşlar, barakaları yıkılırsa bostanda kullandıkları gübreyi, çapa makinelerini, takımlarını bırakacakları bir yer olmadığını ifade ederek, yıkım kararına itiraz ediyor.

Zabıta ekipleri yıkım için bugün alana gelmedi; ancak bostancılar nöbette.

 

enrensel.net