YEDİKULE SURLARININ ETRAFI GEÇİCİ OLARAK ASFALTLANMIŞ!

Yedikule surlarının koruma bandına asfalt döküp, surlara zarar verdiği gerekçesiyle Fatih Belediyesi, İstanbul Arkeologlar Derneği tarafından Koruma Kurulu’na şikâyet edildi.

İstanbul'da, tarihi Yedikule Bostanları’nın en eskisi olarak bilinen ve 17. yüzyıldan kalan İsmail Paşa Bostanı 2013 yılında Fatih Belediyesi tarafından kaldırılmıştı. Bostanların kaldırılması üzerine boş araziye dönen alana geçtiğimiz hafta Fatih Belediyesi tarafından kamyonlar dolusu mıcır döküldükten sonra, Yedikule surlarının koruma bandına da asfalt döküldü. Surların etrafında (yapılaşma yasağının sınırları içinde) asfalt döküm çalışması yapılmasıyla ilgili Koruma Kurulu’ndan izin alınmadığını savunan Arkeologlar Derneği yetkilileri, asfalt döküm işlemini Koruma Kurulu’na şikâyet etti. Gelen tepkiler üzerine Sur bandına asfalt dökme işlemi durduruldu.

 

Surlar, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştı. Dolayısıyla buradaki her türlü uygulamanın Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile yapılması gerekiyor. Aksi hâlde savcılığına suç duyurusu yapılıyor ve karşılığında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülebiliyor. 

 

Sur dibinde asfalt çalışması yürüten Fatih Belediyesi, konuyla ilgili açıklamasında, bölgede herhangi bir çalışmaları olmadığını ve sadece geçici olarak, daha sonra kaldırılmak üzere 2 kamyon asfalt döküldüğünü ifade etti. Daha sonra da bu malzemenin kaldırıldığını savunan belediye yetkilileri, söz konusu alanın son üç yıldır aynı konumunu muhafaza etmekte olduğunu belirtti. Ayrıca, İBB tarafından Anıtlar Kurulu’na sunulmak üzere bostan fonksiyonunu da içeren bir rekreasyon projesi çalışması yapılmakta olduğu duyuruldu. 

 

Sur koruma bandına asfalt dökme çalışmasıyla ilgili Koruma Kurulu’ndan izin alınmadığını söyleyen Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Yiğit Ozar, konuyla ilgili, Sur koruma bandı sınırında herhangi bir çalışmanın Koruma Kurulu’ndan izin alınmaksızın yapılamayacağını ifade etti. Bu tarz gelişigüzel uygulamaların sur ve çevresindeki tarihi dokuya zarar vereceği için, buradaki asfalt döküm çalışmasını Koruma Kurulu’na şikâyet ettiklerini belirten Ozar, “Öte yandan Yedikule Bostanları’nın tescillenmesi için İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu ile İstanbul 2 Numaralı Yenileme Kurulu’na başvurduk. Başvurumuz şu anda her iki kurul tarafından değerlendiriliyor” dedi. 

 

hurriyet.com.tr