YENİ AYAK İZLERİ LUCY TÜRÜNÜN ÇOK EŞLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Fosil kemikler ve dişler bize insan evriminin çeşitli yönleri hakkında çok şey anlatır. Nesli tükenmiş canlıların biyomekanik hareket yeteneği ve vücut büyüklükleri hakkında veri sağlar, bireyler arasındaki çeşitliliği ve üreme stratejilerini dahi açıklar.

Ancak ayak izleri ender bulunduğundan farklı bir hikâye taşır. Tanzanya'daki Laetoli'de keşfedilen iki ayaklı homininlerin yeni ayak izleri, 3.65 milyon yıllık atalarımız arasında belirgin vücut büyüklük varyasyonlarına işaret eder. Ayrıca onların sosyal davranışlarının iç yüzü hakkında yeni bir fikir öne sürebilir.  

 

Yeni ayak izleri, kuzey Tanzanya'nın Ngorongoro Koruma Alanı'ndaki Laetoli'de bulundu. Burası 1970'lerin sonunda efsanevi Mary Leakey ve araştırmacı ekibinin, Australopithecus afarensis'e (ünlü Lucy'nin türü) atfettikleri ve 3.6 milyon yıldan daha eski bir yol izini keşfettikleri yerdeydi.  Bu yeni izler, aynı zemin üzerinde yürüyen iki ayaklı bireyler tarafından bırakıldı. Bunlar zamanla korunmuş ve en sonunda milyonlarca yıl sonra keşfedildi.

 

Kanıtlar, volkanik bir patlama ve ardından gelen yağış sonrası arazi boyunca bir grup halinde hareket eden birkaç iki ayaklı erken homininleri tasvir etmektedir. Elbette bu büyüleyici bir görüntüdür, ancak daha fazlası vardır. Yeni bireylerden birinin ayak izleri gruptaki herkesten şaşılacak derecede daha büyüktür, bu da o türün çok büyük bir erkek olduğuna işaret eder. Bu olağanüstü vücut büyüklüğü, onu şimdiye kadar tanımlanan en büyük Australopithecus afarensis örneği yapar.

 

Sonuç, Laetoli bireylerinin bir erkek, iki veya üç dişi ve bir veya iki çocuk bireyler olmasıdır. Bu sonuç, 1970’lerin bir çift Australopithecus ile beraber ayak izlerinin romantik bir şekilde kol kola yürüdüklerinin ve çocukları tarafından da takip edildiklerinin yanıltıcı olabileceğini öne sürer. Aksine, hem grubun yeni düzeni hem de Laetoli ayak izleri tarafından önerilen etkileyici beden farkı Australopithecus afarensis'te kayda değer bir cinsel dimorfizme işaret eder. Bu görüş, diğer dimorfik türlerden çok, çokeşli goriller için daha yakın toplumsal organizasyon ve üreme stratejilerini destekler.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr