YENİ BİR ARAŞTIRMA NEANDERTALLERİN ÇOK YÖNLÜ YAŞAM ALANLARINA SAHİP OLDUKLARINI GÖSTERDİ

İsrailli araştırmacıların liderliğinde, uluslararası bir ekip tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, halk dilinde "mağara adamı" olarak bilinen Neandertaller, Levant bölgesindeki faaliyetlerinin çoğunu açık arazide gerçekleştirdi ve 60 bin yıl önce mağaralarda ve açık arazide başarılı bir şekilde hayatta kaldı.

Yeni yapılan bu çalışma, İsrail'de Qishon nehrinin kıyısında yer alan Ein Qashish açık arazisinde ortaya çıkarılan iki insan kalıntısına odaklandı. Bu kemikler Levant bölgesindeki mağaraların dışında bulunan ilk Neandertal kalıntılarını temsil ediyor. Araştırmacılar bu tür bulgulara dünya çapında çok az rastlanıldığını ve İsrail’de ortaya çıkarılan bu kalıntıların günümüzden 70 bin ila 60 bin yıl önceye; Orta Paleolitik Çağ’a tarihlendiğini söyledi.

 

İki kalıntıdan ilki öğütücü bir diş ile temsil ediliyor. Bu diş, Dr. Stefano Benazzi ve meslektaşları tarafından incelendi. İleri görüntüleme ve istatistiksel teknikler kullanılarak bu dişin bir Neanderthal’e ait olduğu bulundu. Diğer birey ise bacak kemikleri ile temsil ediliyor. Bu birey, çakmaktaşları, hayvan kemikleri, deniz kabuğu, pigmentler ve geyik boynuzları gibi ilginç buluntular içeren zengin bir arkeolojik katmanda bulundu.

 

Son yıllarda bir dizi araştırmacı, modern insanın düz ve açık arazilere daha iyi uyarlanmışken, Neandertallerin dağlık arazilerde ve mağaralarda yaşamaya uyarlandığını iddia etti. Oysa Ein Qashish bulguları, Neandertallerin çeşitli topografik ve ekolojik ortamda yaşadıklarını gösteriyor. Ayrıca bu çalışma Neandertallerin Ein Qashish bölgesini art arda ziyaret ettiğini ve Neandertal gruplarının yerleşimlerinin, hem mağaraları hem de açık arazileri içerdiğini gösteriyor.

 

Bir başka tartışmalı konu ise Neandertallerin ortadan kalkmasının nedenleri ile ilgilidir. Bu çalışma modern insanların bölgeye yaklaşık 60 bin yıl önce Afrika'dan geldiği zaman Neandertallerin İsrail'in kuzeyinde başarılı bir şekilde var olan dirençli bir nüfus oluşturduğunu gösteriyor.

 

http://www.antiquities.org.il/