YENİ BİR ÇALIŞMA NEANDERTALLERLE MODERN İNSANLAR ARASINDAKİ GEÇİŞ DÖNEMİNE IŞIK TUTUYOR

Avustralya Ulusal Üniversitesinden ve Sydney Üniversitesinden bir grup arkeolog, insanlık tarihinin en heyecan verici dönemlerinden biri olan; Neandertallerle modern insanlar arasındaki geçiş dönemine, ışık tutuyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesinden ve Sydney Üniversitesinden bir grup arkeolog, insanlık tarihinin en heyecan verici dönemlerinden biri olan; Neandertallerle modern insanlar arasındaki geçiş dönemine, ışık tutuyor.

 

Çek Cumhuriyeti’nin Moravya bölgesinde yer alan bir mağarada yapılan arkeolojik kazılar, 28 bin ila 50 bin yıl öncesine kadar uzanan 10. tabakadan bir zaman çizelgesi sağladı. Mağarada yapılan kazılarda 20 binden fazla hayvan kemiğinin yanı sıra, taş aletler, silahlar ve Orta Avrupa’da türünün en eskisi olan kemik boncuk da ortaya çıkarıldı.

 

Avustralya Ulusal Üniversitesinden Dr. Duncan Wright, projenin çok önemli olduğunu; çünkü bu bölgedeki modern insan faaliyetlerinin en eski kanıtlarından bazılarının ortaya çıkarıldığını söyledi. Bu insanların uzun mesafeler kat ettiğini ve taşınabilir sanat eserlerini yanlarında getirdiğini söyleyen Wright şunları kaydetti: “İlk katmanlarda bulduğumuz eserler yerel olarak yapılmış ve muhtemelen hayvanları öldürmek veya yemek hazırlamak için küçük topluluklar tarafından kullanılmıştır. Bununla birlikte yaklaşık 40 bin yıl önce, uzak mesafeden gelen nesneleri de görmeye başlıyoruz. Ortaya çıkarılan kemikten yapılmış bir boncuk aynı tarihli. Bu, Orta Avrupa'nın herhangi bir yerinde bulunan en eski taşınabilir sanat eseridir ve takan kişinin sosyal kimliğini yansıtıyor olabilir. Dolayısıyla bu iki dönem arasında davranış değişiklikleri, insan hareketleri hatta tür değişikliği gördük.”

 

Sydney Üniversitesinden Arkeolog Ladislav Nejman ise, 40-48 bin yıl önce insanların son derece hareketli olduğunu keşfettiklerini, çünkü hammaddeden 100-200 km uzaklıkta çeşitli eserler bulduklarını belirtti. Eserlerin farklı bölgelerde farklı malzemelerden yapıldığını da söyleyen Wright’e göre bunların bazıları Kuzeybatı'dan, bazıları Kuzey'den, bazıları ise Doğu'dan.

 

Bununla birlikte, 48-45 bin yıl önceki bir zaman periyodunu temsil eden 10. katmanda toplanan tüm taş eserler yerel hammadde kullanılarak yapıldı, bu da yüksek konut hareketliliğinin daha sonra geldiğini gösteriyor.

 

Araştırma ayrıca bölgenin iklimi hakkında da değerli bilgiler veriyor. İklim sürekli sıcaktan soğuğa ve tam tersine değişti. Ancak son 10 bin yıldır yaşadığımız buzullar arası dönemden her zaman daha soğuktu.

 

Dr. Wright, sonuçların iki insan türü arasındaki geçiş dönemine yeni ışık tutacağını ve modern insan atalarının, az bilinen bir dönemde bölgedeki faaliyetleri hakkında daha net kanıtlar sağlayacağını söyledi.

 

Eserler buzul dönemlerinde insanların bu sert koşullara iyi adapte olduklarını düşündürüyor. Uzmanlara göre bu bölgede iki farklı insanın bir araya gelmesi oldukça mümkün bir durum.

 

https://phys.org