YENİDEN YAPILANDIRILAN NEOLİTİK DÖNEME AİT BİR KIZ ATİNA AKROPOLİS MÜZESİNDE

Arkeologlar tarafından keşfi gerçekleştirilen, Yunanistan’ın Trikala kenti yakınlarındaki Theopetra Mağarasında, MÖ 7.000 yılına tarihlenen yaklaşık 18 yaşlarında olan bir kızın yüzüne ait kafatası yeniden canlandırılarak 19 Ocak 2018 tarihinde Atina Akropol Müzesinde sergilenecek.

Atina Üniversitesinden Ortodonti Profesörü Manolis Papagrigorakis’in oluşturduğu ekip, daha öncesinde de MÖ 5. yüzyılda Atina’daki veba salgınında hayatını kaybeden ve “Myrtis” adını verdikleri bir kızın yüzünü yeniden yapılandırmıştı. 2010 yılında sergilenen Myrtis oldukça ilgi görerek uluslararası düzeyde sansasyon yarattı.

 

Akropolis Müzesi, “Şafak”ın geçmişten gelen bu yeni yüzünü Yunanlı ve uluslararası ziyaretçilere sunmaya hazır. “Avgi” ismi verilen kafatası ismini, insanlığın toplayıcılıktan üretime geçiş döneminde yeniden yapılandırma için temel oluşturduğundan ötürü “Uygarlığın Şafağı”ından sonra aldı.

 

Avgi’nin yüzünün yeniden yapılandırılmasında endokrinolog, ortopedi, nörolog, patolog ve radyolog gibi tıbbın birçok alanında uzman bir ekip görev aldı. Ekip aynı zamanda eski bedenlerin yeniden yapılandırılmasında uzman stüdyo heykeltıraşlarından biri olan İsveç’li heykeltıraş Oscar Nilsson ile işbirliği de yaptı.

 

Bu kafatası keşfinin ve yeniden yapılandırılmasının, Yunanistan’ın mevcut tarih ve kültür anlayışına büyük ölçüde katkı sağlayacağı umuluyor.

 

Sergi “Uygarlığın Şafağında Şafak” adlı bir dizi seminer kapsamındadır.

 

19 Ocak’ta Akropolis Müzesinde gerçekleşecek olan sergi ekstra bir ücret alınmadan halka ücretsizdir. 

 

*Fotoğrafta görülen canlandırma Myrtis’e aittir. 

 

Kaynak: https://greekcitytimes.com