YENİKAPI 12: BİR ORTA ÇAĞ TEKNESİ

(60. Sayı - ANADOLU´DA YENİ KEŞİFLER )

Yenikapı 12, Bizans İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis’in deniz ticaretinin yoğun yaşandığı Theodosius Limanı’nda, 9. yüzyılda batmış olan küçük bir ticaret teknesidir.

Batışından yaklaşık on iki yüzyıl sonra, İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından gerçekleştirilen Yenikapı kazıları sırasında 2007 yılında keşfedilmiştir. Ortaya çıkarılışından itibaren gövde ahşapları üzerinde aralıksız sürdürülen inceleme ve araştırmalar, batığın rekonstrüksiyonun tamamlanmasıyla birlikte görünür bir sonuca ulaşmıştır.

 

Yenikapı 12’nin rekonstrüksiyonu, Yenikapı gemileri arasında, doktora düzeyinde araştırması tamamlanarak inşa edilen ilk örnektir. Uygulamalarda, arkeolojik kalıntının detaylı çalışılması ve yorumlanması sonucu belirlenen teknenin gerçek biçimi, boyutları, ahşap türleri, ahşap elemanların birleşme şekilleri ve yerleri gibi karakteristik özelliklerine bağlı kalınmıştır. Bu nedenle, Yenikapı12’nin rekonstrüksiyonu, Erken Orta Çağda denizlerde seyir eden küçük bir ticaret teknesinin doğruya en yakın örneğini bize sunmaktadır.

Yazı: Işıl ÖZSAİT KOCABAŞ

Yazının tamamına Aktüel Arkeoloji Dergisi 60. sayısından ulaşabilir, okuyabilirsiniz.