YENİKAPI’DAKİ ANTİK LİMANIN DEVAMI BULUNDU

Avrasya Tüneli kapsamında Yenikapı Meydanı’nda devam eden bağlantı yolu çalışmalarında Theodosius Limanı’nın devamı ortaya çıkarıldı.

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre, Yenikapı’da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü başkanlığında 2004 yılında başlayan arkeolojik kazılarda bulunan Bizans Döneminin ünlü Theodosius Limanı’nın devamı tespit edildi.

 

Liman kazılarından 36 batık ve binlerce kültür varlığı ortaya çıkarılmış, Neolitik Dönem buluntuları ile birlikte İstanbul’un tarihi 8500 yıllık bir zaman dilimine kadar genişlemişti. Ancak metro ve Marmaray istasyonu kazılarında limanın sadece bir bölümü ortaya çıkarılmış, limana ait hem fener hem de mendirek henüz tespit edilememişti. 

 

Avrasya Tüneli Projesi kapsamında eski Gar Gazinosu’nun önünde Aksaray’ı sahile bağlayan karayolunun  hemen altında yapılan  kazılarda arkeolojik mimari kalıntılara rastlandı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde süren kazılarda 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı mimari yapılarının temelleri çıkarıldı. Daha önceki Yenikapı kazılarında da benzer mimari yapılara rastlanılmış, önce batıklar, ardından da Neolitik Dönem buluntuları gelmişti. Müze yetkililerinin de desteklediği görüşe göre, Osmanlı Dönemine ait bu mimari buluntuların altından batık ve Neolitik Dönem gelme ihtimali ağır basıyor.

 

Kazı alanının en ucunda ise dikkat çekici bir buluntuya rastlandı. Yaklaşık 5 metre genişliğinde ‘L’ biçimli mimari yapı duvarının Theodosius Limanı’na ait mendirek olabileceği ileri sürülüyor. Kazdıkları alanın gemilerin giriş yaptığı kısım olduğunu düşünen müze yetkilileri, “L” biçimli buluntuyu ilk başta mendirek zannettiklerini; fakat daha sonra bunun Osmanlı Döneminde kıyıdaki yapıları korumak amacıyla yapılmış olduğunu düşünüyor.

 

Mendirek tartışması devam ederken, kalıntıların kaldırılması sırasında mendirek olduğu iddia edilen yapının  mutlaka numaralandırılarak özenle taşınması fikri ağır basıyor. Sürecin uzamasından  korkan  müteahhit firma ise, bir an önce iş makineleri ile kalıntıların kaldırılıp yolun bitirilmesi yönünde görüş bildiriyor. 

 

AVRASYA PROJESİ

Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Bu güzergâh üzerinde birçok bağlantı yolları inşaatı sürüyor. Aksaray yönünden gelen araçlar için de Yenikapı kavşağı bu kapsamda yeniden düzenleniyor

 

hurriyet.com