YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ ZİYARETÇİ MERKEZİ

Yeşilova Höyüğü, İzmir’in ilk uygarlık sürecinde yerleşilen ve tarihöncesi döneme ait kent içinde bilinen tek yerleşimdir

Yeşilova Höyüğü, İzmir’in ilk uygarlık sürecinde yerleşilen ve tarihöncesi döneme ait kent içinde bilinen tek yerleşimdir. Kentin tarihini değiştirerek İzmir’in tarihini 8 bin 500 önceye götürmüştür. Yeşilova Höyüğü kazıları Ege Bölgesi’nin tarihöncesi Neolitik-Kalkolitik ve Tunç çağlarındaki kültürel gelişimine yeni bulgular kazandırmıştır.

Yeşilova Höyüğü’nde kazı çalışmaları ve araştırmalarla birlikte birçok faaliyet ve proje de sürdürülmektedir. Ege Üniversitesi kampüsünün yakınında bulunan Yeşilova Höyüğü,  arkeoloji bölümü öğrencilerinin uygulamalı eğitim gördüğü bir kazıdır. İlköğretim öğrencilerinin katıldığı arkeolojik kazı, zamana yolculuk gibi aktiviteleri içeren yaz okulları, Yeşilova Höyüğü’ne gezi ve zaman yolculuğu gibi kış eğitim programları ile yıl boyunca aktif  “yaşayan bir arkeolojik alan”dır. Bornova Belediyesi, kendi mülkiyetindeki höyüğe bitişik 3. derece arkeolojik sit alanı üzerine gerekli araştırma ve izinlerin alınmasından sonra ödüllü “Ziyaretçi Merkezi Projesi” mimari yarışması düzenlemiştir. Birinci gelen proje ile Yeşilova Höyüğü’nü ziyarete gelenleri adeta bir zaman tünelinden geçirerek onlara binlerce yıl öncesini yaşatmak amaçlanmıştır. Bornova Belediyesi’nin, Tarihi Kentler Birliği’nden “En İyi Proje Ödülü” kazanmasını sağlayan Ziyaretçi Merkezi Projesi, aynı zamanda Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde de (World Of Architectural Festival) Future Project kategorisinde kültür dalında “En iyi 10 mimari proje” arasında gösterilmiştir.

Bornova Belediyesi, Yeşilova Kazı başkanlığının da katkılarıyla Türkiye’de ilk kez geleceğe yönelik olarak öncelikle höyüğün çevresini düzenlemiş ve 2012 yılının sonunda da Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi projesinin temelini atmıştır. İnşaat masrafları tümüyle belediyenin kendi öz kaynaklarından karşılanarak yaklaşık 4 bin 200 metrekarelik kapalı alana kurulacak Ziyaretçi Merkezi’nde, kazı evi, kafe restoran, aktivite alanları, ofisler,  sergi alanları,  konferans salonu teknik odalar ve bir Neolitik Köy yer alacaktır. Bu proje Kültür Bakanlığı’na hiçbir yük getirmeden arkeolojik kazıların yerel yönetimlerle işbirliğinin güzel bir örneği olacaktır. Ziyaretçi Merkezi’nin inşasının 2013 yılı sonunda bitirilmesi planlanmaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Zafer DERİN

Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Yeşilova Höyüğü kazı başkanı