YIKILAN BUDA HEYKELLERİ ÜÇ BOYUTLU PROJEKSİYON İLE YENİDEN CANLANDI!

2001 yılında Taliban tarafından put oldukları gerekçesiyle dinamitlerle patlatılarak yok edilen Bamyan Buda Heykelleri, üç boyutlu projeksiyon ile yeniden canlandı.

Bamyan Buda Heykelleri olarak adlandırılan iki dev heykel, 6. yüzyılda, Orta Afganistan’da, Kabil’in 230 km kuzeybatısındaki Bamyan Vadisi’nde kayalara oyularak inşa edilmişti. Bölgenin Budistler için bir eğitim ve hac merkezi olduğu dönemde yapılmış dev heykeller, bölgeye İslamiyet’in gelişi ve Cengiz Han’ın seferleri sırasında da ayakta kalmış ancak 21. yüzyılın ilk yılında “kafirlerin tanrıları” oldukları gerekçesiyle Taliban tarafından yok edilmişlerdi.

Heykellerin yok edilmesinin ardından geçen süreçte, UNESCO, Afgan yetkililer ve yerel halk, bu tahribat üzerine nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda bir anlaşmaya varamamıştı. 2005 yılında Hiro Yamagata adlı sanatçı, Buda heykellerinin bir lazer şovu ile canlandırılabileceğini öne sürmüş ancak proje hiçbir zaman gerçekleştirilememişti.

10 yılı aşkın süredir enkaz halinde duran Bamyan Buda Heykelleri, 7 Haziran’da, dünyayı dolaşarak belgesel çeken Çinli çift Janson Yu ve Liyan Huboth tarafından, UNESCO ve Afgan hükümetinin de izniyle, üç boyutlu ışık projeksiyonları ile yeniden canlandı. Bir zamanlar heykellerin bulunduğu oyukların içini dolduran üç boyutlu ışık gösterisi, fazla tanıtım yapılmasa da, 150’yi aşkın kişi tarafından izlendi.

http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/06/bamiyan-buddhas-rise-again-in-3-d.html#.VYkD9GCfGit