YUNAN YAZILI KAYNAKLARINDAN GELEN ANTİK AKŞAMDAN KALMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Antik Mısır’da akşamdan kalmalığı saklamak büyük bir uğraştı. Sarhoşluğun verdiği baş ağrısını öldürmek için ibuprofen içmek yerine, Mısır’daki insanlar yapraklardan yapılmış kolye takarlardı.

Antik Mısır’da akşamdan kalmalığı saklamak büyük bir uğraştı. Sarhoşluğun verdiği baş ağrısını öldürmek için ibuprofen içmek yerine, Mısır’daki insanlar yapraklardan yapılmış kolye takarlardı.

Bu bilgi yeni çevrilmiş olan ve  “akşamdan kalma baş ağrısı” tedavisi için tarif sunan Yunanca yazılmış bir papirüs kaynaktan geliyor. Yazılı kaynak, alkol kurbanının Alexandrian chamaedaphne (Ruscus racemosus L.) türü ağaçtan toplanan yaprakları dizerek boynuna astığını belirtiyor.

Antik dönemde insanların bu ağacın yapraklarının baş ağrısına iyi geldiğine inanmaları bir yana bunun gerçekten akşamdan kalma haline ya da baş ağrısına iyi geldiğine dair kesin bir bilgi tabi ki yok.

1900 yıl yaşındaki akşamdan kalma tedavisi içeren papirüs Oxyrhynchus  şehrinde Mısır’da yaklaşık yüzyıl önce araştırmacılar Bernard Granfell ve Arthur Hunt tarafından bulunan 500 bin benzer dokümandan sadece bir tanesi.

Bulunan papirüslerin çalışılması ve yayınlanması neredeyse bir yüzyıl süren oldukça uzun bir uğraş. Son olarak 80. bölümü yayınlanan papirüsler Oxyrhynchus’da bulunan yaklaşık 30 tıbbi içerikli papirüsün açıklamasını da içeriyor.

Londra Üniversitesinden Profesör Vivian Nutton ‘a göre bu yeni yayınlanan bölüm en büyük tıbbi bilgi içeren papirüs belgesi yayını olarak oldukça önemli. Koleksiyon tıbbi tedavilerin ve basur, ülser, diş problemleri ve belirli bir seviyeye kadar olan göz sorunları gibi küçük rahatsızlıkların tedavisini içeriyor.

Bu yayınların çok iyi derecede Yunanca bilgisi gerektirdiği şüphe götürmez. Oxyrhynchus’un antik yerleşim alanları Büyük İskender ile birlikte Mısıra ve Orta Doğu’ya da yayılmış olan Hellenistik kültürü tamamen benimsemiş haldeydi.

Tedavilerden en ilginci göz üzerine olanlarla alakalı. Bir kaynak başlı başına göz temizliği ile alakalı olarak yüzden fazla tarif veriyor. Göz kaslarını iyileştirmek için verilen tarifte kullanılması gereken malzemeler bakır tozu, antimon oksit, beyaz kurşun, kuru gül, yağmur suyu, arap sakızı, afyon suyu ve kelt çobandüdüğü olarak bilinen bir bitki olarak sıralanmaktadır.

Bu papirüs kaynaklar şu anda Oxford Üniversitesinde bulunan Sackler Kütüphanesinde bulunuyor.

 

Kaynak: http://www.livescience.com/50544-ancient-hangover-cure-discovered.html