Yurtdışından defineci ithal etmeye başladık!

Kültür mirasımıza tahribat için yurtdışından işgücü getirmeye başladık

SAKARYA'nın Söğütlü İlçesi'ne bağlı Mağara Köyü yakınlarında 4 Türk ile birlikte kaçak kazı yaparak define arayan 4 Yunanlı, jandarmaya yapılan ihbar üzerine yakalandı.

   Gözaltına alınan Yunanlı defineciler, verdikleri ifadede, yıllar önce bölgede yaşayan dedelerinin sakladığı altınları aramak için Söğütlü'ye geldiklerini söyledi.

Söğütlü'ye bağlı Mağara Köyü'ndeki ormanlık alanda şüpheli kişilerin dolaştığı ihbarını alan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri araştırma başlattı. Ekipler, köyde ormanlık alan içesinde bulunan bir mağaranın girişinde ayakları ve elleri ıslanmış, kıyafetleri çamurlu, ellerinde çekiç, halat ve el fenerleri bulunan Türk vatandaşı T.E. (32) ile Yunanistan vatandaşları E.P. (62) ve P.I.'yı (36) yakaladı.

Gözaltına alınan 2 Yunanlı ve T.E., ifadelerinde kendileriyle birlikte hareket eden arkadaşları olduğunu söyleyince jandarma bölgede arama yaptı ve aramalar sonrasında mağara içinde Türk vatandaşları K.G. (38), F.Ü. (61), Y.A. (33) ile Yunanistan vatandaşları N.K. (56) ve C.P.'yi (44) de gözaltına aldı.

Jandarma karakoluna getirilen 4 Yunanlı şüpheliden N.K. (56) ve C.P. (44) alınan ifadelerinde dedelerinin yıllar önce bu bölgede yaşadıklarını, mübadele ile Yunanistan’a gitmeden önce Mağara Köyü'nde altınlarını mağaraya gömdüğü altınları aramaya geldiklerini söyledi. N.K. ve C.P. altının yerini tespit etmelerinin ardından yasal izin alarak kazı çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. 4 Yunanlı ile 4 Türk, jandarmadaki sorgularının ardından bugün Adliye'ye sevk edildi.