YÜZLERCE YILLIK TEDAVİ ARACI GÜNÜMÜZÜN EN KÖTÜ ENFEKSİYONLARINA KARŞI

Kanada´da ilk ulusların tedavi aracı olarak kullandığı kil, günümüzün en kötü bakteriyel enfeksiyonlarına karşı umut vadediyor.

Kanada'daki British Columbia Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, Kisameet Koyu'nda doğal  oluşumlu kilin, ilaca dirençli birçok miktoba karşı antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu anlaşılıyor.

 

Araştırmacılar, Eskape bakterisinin sebep olduğu ciddi enfeksiyonların  klinik tedavisi için bu nadir mineral kilin çalışılmasını öneriyor.

 

Mikrobiyolog Julian Davies, Eskape bakterisinden kaynaklanan enfeksiyonların tümüyle tedavi edilemediğini ve bunların hastanelerdeki ölüm oranının artmasına neden olduğunu belirtti. 50 yıl boyunca aşırı ve yanlış kullanılan antibiyotiklerden sonra, antik ilaçlar ve mineral bazlı diğer doğal araçlar, ilaca dirençli patojenlere karşı savaşta umut vadediyor.

 

Söz konusu kilin yatağı, Vancouver'in 400 km kuzeyinde yer alan ilk Heiltsuk Ulusu'nun (Kanada'daki Britanya Kolumbiyası Eyaleti'nde bulunan Central Coast bölgesinde yaşayan ilk uluslardan biri) geleneksel sınırları içinde bulunuyor.  400 milyon kilogramlık çökelti, yaklaşık 10 binyıl önce, Son Buzul Çağının sonlarına doğru oluşmuş.

 

Bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, duodenal ülser), eklem ve sinir iltihapları, flebit (yüzeysel damarlarda kan pıhtısı), cilt tahrişleri ve yanıkları gibi hastalıklara karşı kilin tedavi edici özelliği, bu ulusun insanları tarafından yüzyıllar boyunca kullanıldı.

 

İnsan üzerinde hiçbir yan etkiye sahip olmadığı rapor edilen kilin klinik değerlendirmesinde bir sonraki aşaması,  ayrıntılı klinik araştırmaları ve toksitlik testini kapsıyor. Loretta Li, British Columbia Üniversitesi ile birlikte kilin mineralojik ve kimyasal analizlerini de yürütüyor.

 

 

news.ubc.ca