ZERZEVAN KALESİ ÜÇ BOYUTLU OLARAK BELGELENECEK

Roma İmparatorluğu’nun askeri yerleşimi olan tarihi Zerzevan Kalesi’nin üç boyutlu yersel lazer taraması projesine ödenek sağlandı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) tarafından sağlanan ödenekle, Diyarbakır’ın Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Demirölçek Mahallesi yakınlarındaki 60 dönümlük alan üzerinde; 12 metre yüksekliğinde ve bin 200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 22 metre yüksekliğinde gözetleme kulesi, kilise, saray,  konut, kaya mezarları, hamamlar, tahıl ve silah depoları ile 54 su sarnıcı bulunan kale, tarihe ışık tutacak.

 

Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Coşkun, Zerzevan Kalesi'nin "Roma Garnizonu" olarak nitelendirildiğini ve geçen yıl başlatılan arkeolojik çalışmaların, bölgenin Roma Dönemi’nin aydınlatılması açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. Çınar Kaymakamlığı tarafından hazırlanan Zerzevan Kalesi’nin üç boyutlu yersel lazer taraması projesiyle ilgili açıklama yapan Aytaç Coşkun: “Proje kapsamında askeri yerleşimde bulunan bütün yapıların üç boyutlu yersel lazer taraması yapıldı. Bu teknik ile tüm yapıların mevcut hâlleri, cepheleri, üst örtüsü ve detaylı belgeleme gerektiren iç mekanları taranmıştır. Böylece yerleşimdeki bütün yapıların şimdiki durumu belgelenerek, Zerzevan Kalesi'nde yapılacak kazı ve restorasyon çalışmalarının da alt yapısı oluşturuldu.” dedi.

 

Arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarının 2014 yılında başladığı Zerzevan Kalesi’nde, çalışmaların daha uzun yıllar süreceğini, kaledeki kazıların bölge tarihine ve turizmine önemli katkılar sağlayacağını kaydeden Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı, kaleyle ilgili yeni projelerin hazırlandığını, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edilen bu büyük kazı ve restorasyon projesinin kendileri tarafından da desteklenmeye  devam edileceğini bildirdi.

 

3000 yıllık geçmişi olan kale, konumu itibariyle Antik Çağ'da oldukça önem taşıyordu. Kalenin Roma’daki ismi Samachi, Assur’daki ismi ise Kinabu olarak geçiyor. 

 

diyarbakirsoz.com